VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové odmítají kontrolovat, čím kdo topí

Havlíčkobrodsko - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) chce kvůli znečištěnému ovzduší kontrolovat, čím topí domácnosti.

23.11.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Kontroly by například na obcích měli provádět starostové, ale ti roli „ekologických drábů“ odmítají. Návrh ministra Chalupy se nelíbí nejen starostům, protestují i ti, kterým by měl kontrolor do domácností vstupovat a sledovat, co přikládají do kamen.. „Už je to tady! Za chvíli se budeme bát vysmrkat se doma nahlas do kapesníku. Tohle jestli projde, tak to nastartuje další možnosti, jak se nám dostat do baráku. Bude se kontrolovat co jíme, jestli je uklizeno, jestli je plný prádelní koš,“ glosuje návrh ministra Petr Kučera z Chotěbořska.

„U nás na obci není plyn, domácnosti topí dřevem nebo uhlím. Pokud vím, nikdo vzduch neznečišťuje. Nevidím důvod, proč by měl kontrolor vstupovat občanům do soukromí. Když má úředník obavy, že občan doma spaluje něco škodlivého, nemá žádný důvod otravovat ho doma. Vše se dá poměrně spolehlivě monitorovat zvenku a pak se obrátit na policii nebo soud,“ konstatuje pan Milan z Havlíčkobrodska.

To po nás nemůže nikdo chtít

„To po mě nemůže nikdo chtít, abych občany kontroloval, čím topí a já to dělat nebudu,“ důrazně odmítá návrh ministra Chalupy starosta Vísky na Chotěbořsku Ondřej Čapek. Podle jeho slov v obci nemají se znečišťovateli ovzduší žádný problém a není důvod po kontrolách chodit.

„V obci máme sice zavedený plyn, ale jen málo domácností ho využívá stoprocentně na vaření i na vytápění. Nemají na to peníze. Topí tedy buď levným uhlím, nebo dřevem,“ vysvětluje Čapek. Například poptávka po dřevě v obci rok od roku stále víc stoupá. „Máme obecní les. Dřív o takzvané soušky nikdo nestál, dneska je poptávka i po nejdrobnějším klestí,“ konstatuje Čapek.

Do domácností na kontroly topiva nehodlá v budoucnu chodit ani starosta Stříbrných Hor na Přibyslavsku Marie Kollariková. „Je to jen další přenášení většiny povinností státních úřadů na místní samosprávu, ale peníze obcím nepřidá nikdo. Starosta na obci má práce dost a nemá na podobné nesmysly čas. Já nebudu naše občany kontrolovat čím doma topí, nepovažuji to ani za seriozní. Navíc takové kontroly by měl provádět odborník, například kominíci,“ navrhuje starostka.

„Já už ty hlouposti ani neposlouchám. Jsem z toho, co se v tomto státě děje, hluboce zhnusený. Jeden zákon nesmyslnější než druhý. Na obecní samosprávy se valí povinností jak za roboty,“ říká s rozhořčením starosta Pohledě na Světelsku Jindřich Holub a upozorňuje na další nezanedbatelnou skutečnost.

„Před lety jsme zaváděli do obce plynofikaci. Zpočátku bylo velké nadšení, ale jak ceny plynu rostly, obyvatelé ztráceli zájem a vraceli se zpět k uhlí a dřevu. U nás v obci žijí hlavně senioři. Někteří sice plynem topí, ale proto, že jim plyn platí děti. Ti kteří žijí sami, plynem netopí, protože na to nemají peníze,“ vysvětluje starosta Holub a zdůrazňuje, že nevidí důvod, proč chodit do domácností na kontroly. Obec je tak malá, že kouř z každého komína je zdaleka vidět, a kdyby náhodou někdo topil něčím nepatřičným, i cítit.

Návrh ministra Chalupy odsuzují nejen starostové na obcích, nadšení návrh nevzbudil ani u starosty města Ledeč nad Sázavou Petra Vaňka. Ani on netouží chodit po domácích kontrolách.

Co raději zlevnit plyn?

„Každé nařízení s nímž v poslední době tato vláda přichází, považuji za nesmysl. Je to jen další přenášení povinností státu na místní samosprávu. Kontrolovat občany na každém kroku, hlídat dokonce i čím doma topí, to není cesta. Něco takového se nedělo ani za komunistů. Pokud chceme, aby občané topili ekologicky, osvoboďme plyn od daně z přidané hodnoty,“ navrhuje starosta Vaněk.

Podle jeho názoru nelze občany nutit, aby topili drahým plynem, když je to pro ně ekonomicky nevýhodné. „I otázka znečišťování ovzduší je sporná. Například Ledeč leží v údolí, za nepříznivého počasí kouř klesá dolů jako v kotli a samozřejmě je to cítit, ale nelze občany jen šikanovat a kontrolovat, tím nic nevyřešíme. Je třeba pro ně také něco udělat,“ zdůrazňuje Vaněk.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení