Když byla letos 3. srpna v Domově s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou nalezena ve svém bytě mrtvá sedmašedesátiletá žena, vypadalo to na nešťastnou náhodu. Lékař ze záchranné služby konstatoval, že žena upadla a praštila se do hlavy. Cizí zavinění vyloučil.

Jenže havlíčkobrodští kriminalisté chtěli mít naprostou jistotu, a tak požádali o podrobnou soudní pitvu. Závěr byl jasný: vražda. „Posudek lékaře nás zdržel. Pokud by tělo ohledal důkladněji, tak by musel ihned poznat, že byla žena někým zavražděna. Takhle jsme nebyli od začátku na místě činu a vyšetřování to zkomplikovalo,“ konstatoval Pavel Kubiš z krajské kriminálky v Jihlavě. Kubiš včera oznámil, že i přes komplikace po třech měsících vraha dopadli.

I k překvapení policistů je stopy dovedly k devětašedesátileté ženě z Tmaně na Berounsku, která se 24. října pokusila o další vraždu. Tentokrát se obětí měla stát její známá z Domu s pečovatelskou službou v Tmani. Tato žena brutální útok přežila, zachránilo ji volání o pomoc.

Smála se a chrčela
„Řekla mi, že se přišla podívat na garsonku. Vlezla do bytu a  pak se začala chovat jako šílená. Zhasla a začala mne tlouct železnou tyčí, kterou vyn᠆dala z tašky. Smála se u toho a podivně chrčela. Tloukla mne do hlavy, volala jsem o pomoc. To ji asi ještě víc rozlítilo, protože mi strčila pěst do pusy. Cítila jsem její ruku snad až v žaludku,“ popsala Deníku šílený útok napadená šestasedmdesátiletá žena.
Policisté útočnici na místě zadrželi. Údajně se také měla pokusit o demonstrativní sebevraždu a později se přiznala i k útoku na ženu z Ledče, s níž se znala ze zaměstnání.

„Přiznala, že ji mlátila skleněnou vázou. Vražednou zbraň jsme zatím nenašli. Oběť měla devastující zranění v obličeji a  zlomeniny žeber. Útok byl velmi brutální,“ řekl vyšetřovatel Michal Laška. Podotkl, že jde o učebnicový případ ženské brutality, která je mnohdy v podobných případech vyšší než u mužských pachatelů.

Podle Lašky byly v obou případech motivem banální spory. Z bytu se nic neztratilo. Policisté ženu obvinili ze zločinu vraždy a pokusu o vraždu, za což jí hrozí patnáct až dvacet let vězení, nebo výjimečný trest. Žena nebyla nikdy trestána. Minulý pátek skončila ve vazební věznici v Brně.

Oběť z Tmaně ji popisuje jako známou, s níž jezdila na trhy. „Nikdy by mne nenapadlo, že je něčeho takového schopná,“ uvedla napadená žena.