Za ně byl na doživotí odsouzen Petr Zelenka z Jihlavy. Přednáška bude prvním vystoupením Josefa Pejchla, který po provalení kauzy v roce 2006 musel z místa ředitele odejít. Od té doby bojuje za očištění svého jména.

„Myslím, že se mi to už povedlo, ale nadále v tom chci pokračovat. Je pravda, že půjde o první podobné vystoupení. Budu mluvit hlavně o svých zkušenostech. Podrobnosti bych dopředu nechtěl prozrazovat,“ řekl včera Josef Pejchl.

Mluvčí havlíčkobrodské nemocnice téma přednášky překvapilo. „Nutno upozornit, že pan Pejchl byl u prvopočátku kauzy a ke všemu není lékař, aby ji mohl erudovaně hodnotit. Nebyl ani účasten policejního vyšetřování celé kauzy, ani nebyl u soudních jednání. Čili o tom, co se dělo v nemocnici či v „zákulisí”, má jen sporadické informace,“ míní Petra Černo.

Podle mluvčí brodské nemocnice je „odhalování pozadí” osobní záležitostí bývalého ředitele, což respektuje, a očekává, že bude kauzu hodnotit pouze z osobního hlediska a  přednášku pojme korektně. Pro nemocnici je kauza i po letech stále velmi živé a citlivé téma.

Josef Pejchl a Petr Zelenka mají společné dvě věci: Pracovali ve stejné nemocnici a  oba skončili kvůli vraždám pacientů před soudem. Zelenka za to, že zavraždil sedm pacientů na oddělení ARO a deset dalších se pokusil zabít.

Josefa Pejchla poslala před soud žalobkyně z brodského okresního státního zastupitelství, protože se domnívala, že se bývalý ředitel snažil vraždy ututlat. Pejchl to od začátku rezolutně odmítal. Přesto za to byl odsouzen k podmínce. Odvolací soud v Pardubicích ale Pejchla osvobodil.

Stíhání bylo protizákonné

Ministerstvo spravedlnosti později konstatovalo, že stíhání Josefa Pejchla bylo od začátku protizákonné. Úřad mu navíc přiznal náhradu za náklady, které vynaložil na svou obhajobu. Od té doby Josef Pejchl usiloval o návrat do zdravotnictví. Přihlásil se například do výběrového řízení na šéfa jihlavské nemocnice. To mu nevyšlo. Uspěl až v Kyjově, kde zhruba rok vede tamní nemocnici, kterou vytáhl z červených čísel.

Přednáška na vysoké škole v Třebíči začíná ve tři hodiny odpoledne a rektor školy v pozvánce slibuje, že Josef Pejchl bude mluvit o zákulisí kauzy a věcech, které se lidé z médií nedozvěděli. „Podařilo se nám domluvit exkluzivní přenášku Josefa Pejchla o kauze v brodské nemocnici. Bude to první veřejné vystoupení, které se uskuteční na naší škole,“ říká rektor Pavel Doležal.

Přijít může každý

Přednáška je veřejná a zhlédnout ji bude moci až sto lidí. Josef Pejchl bude přednášet bez nároku na honorář a vstup je zdarma. Podle rektora Pavla Doležala vzešla iniciativa ze strany agentury Josefa Pejchla, která ho již delší dobu zastupuje na veřejnosti. „Téma nám připadá zajímavé a domnívám se, že mohou být zkušenosti pana Pejchla prospěšné nejen pro naše studenty, ale i pro mnoho dalších manažérů,“ dodal Pavel Doležal.

Vystoupení Josefa Pejchla se uskuteční den poté, co by měl Krajský soud v Hradci Králové rozhodnout o milionovém odškodném pro příbuzné jedné z obětí řádění Petra Zelenky, který jako zdravotník podával těžce nemocným pacientům nadměrné dávky léku Heparin, po nichž vykrváceli. Pozůstalí podali na nemocnici několik žalob, ale zatím bez úspěchu. Soudy shodně tvrdí, že nemocnice tehdy za nic nemohla a za činy Petra Zelenky nenese odpovědnost.

Přednášku univerzita pro velký zájem ruší
Bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl nebude zítra přednášet na Západomoravské vysoké škole v Třebíči o heparinových vraždách. Vedení školy přednášku zrušilo. Důvod? Je o ni příliš velký zájem. „Rozhodli jsme se vystoupení pana Pejchla přesunout na jaro. Zjistili jsme, že je o přednášku tak obrovský zájem, že by na to kapacita auly, kam se vejde asi sto dvacet lidí, nestačila,“ uvedl rektor Pavel Doležal. Podle něj projevily zájem o přednášku nejrůznější instituce, ale i lékaři z mnoha nemocnic včetně Kyjovské, kterou nyní Josef Pejchl řídí. „Odezva veřejnosti mne překvapila. Asi jsem si neuvědomil, jak živé téma to stále je,“ podotkl rektor s tím, že teď pro akci hledají odpovídající prostory. Vedení školy uvažuje o některém ze sálů kongresového centra měst v Třebíči.