Také členové mysliveckého sdružení v Mírovce už chodí dvakrát týdně přilepšit zvěři, která s přibývajícími mrazy nalézá potravu čím dál obtížněji. „Každý ze šestadvaceti členů našeho sdružení má na starosti dvě krmeliště, která dvakrát do týdne naplní potřebným krmivem. Zvěři dáváme hlavně seno, jadrná krmiva, ale také jablika a sůl na lízání,” popsal Jiří Kocman z mysliveckého sdružení v Mírovce.

Jak dodal, přilepšit zvěři může i veřejnost. Rodiče s dětmi mohou vzít zvířátkům kaštany, mrkev, seno, jablka nebo sušené jeřabiny. Zvěře v lesích ubývá. Důvodem jsou nejen srážky s projíždějícími automobily, ale také přemnožení dravci a v neposlední řadě i zemědělská činnost člověka.

Střílí se hlavně srnčí a černá

„Zajíců je málo, ty nelovíme vůbec, bažanty lovíme jenom ty, které vypouštíme z umělých odchovů, loví se proto hlavně srnčí zvěř a divoká prasata,” sdělil Kocman.

Podobná situace panuje také v revíru myslivců z Dolního Města. „Ubývá zajíců i srnčí zvěře. Po nové silnici mezi Světlou a Humpolcem jezdí řidiči rychle, a často tak dojde ke střetu se zvěří. Jen za léto bylo sražených pět kusů. Další ztráty čekáme, až začne v zimě zvěř migrovat za potravou,” posteskl si Zdeněk Duben z mysliveckého sdružení v Dolním Městě.

Velké škody na zvěři, zejména na malých zajících, napáchá také škodná, zejména lišky, kuny a jestřábi. „Letos jsme střelili už dvanáct lišek,” řekl Duben.

I dolnoměstští myslivci chodí pravidelně přikrmovat zvěř. „V našem sdružení je devět členů, kteří se starají o 750 hektarů revíru. Každý člen má na starosti svůj úsek, ve kterém má dva až tři krmelce, o které se stará. Zatím chodíme přikrmovat jednou týdně, zvěř dostává seno, jetel, oves a sůl, a do šrotu přidáváme léčivo proti střečkovitosti a červivosti,” popsal Duben.

Velké škody na zvěři napáchá také zemědělská činnost. „Vyrostla tu bioplynová stanice, a zemědělci okolo tomu přizpůsobili pěstování plodin. Všude jsou proto lány kukuřice, ve kterých jsou celé léto nalezlá divoká prasata, a také velké lány vysoké trávy, které sečou velké žací stroje s vysokou pojezdovou rychlostí a s žací lištou širokou až dvanáct metrů. Při sečení pak zvěř nestačí utéct,”popsal Duben.

Zajímavost pro děti

Myslivci z Dolního Města se můžou pochlubit jednou zvláštností. V ohradě chovají dvě divoká prasata. „Ochočení nejsou, ale nechají na sebe dívat, a tak sem za nimi jezdí na zajímavou podívanou i děti ze škol. „Jde o kance a bachyni, tak třeba budeme mít mladé,” dodal s úsměvem Duben.