Pokud nebudou respektovat takzvané vymezení pozemku, budou z areálu vykázáni strážníky městské policie. Jejich jednání navíc budou sledovat i kamery.
Podle ředitelky Domova Magdaleny Kufrové to byla jediná cesta, jak zamezit nevítaným návštěvám určité skupinky mládeže na pozemcích zařízení.

Mládež pravidelně demolovala altán

„Docházelo opakovaně k rušení nočního klidu a projevům vandalismu. Parta mladých lidí navštěvovala altánek poblíž domova, který navíc pravidelně devastovala,“ vysvětluje ředitelka a zdůrazňuje, že se jedná o problém, který vedení domova řeší už několik let.

Areál kolem Domova pro seniory měl být původně otevřený a přístupný komukoliv. Maminkám s kočárky, hrajícím si dětem, mládeži, seniorům z okolí, ale ukázalo se, že určité omezení bude nutné, protože ne každý z návštěvníků areálu se v něm dovede slušně chovat.

To potvrzují i někteří senioři z okolí. „Schází se tam v altánu partička chuligánů, popíjejí, hulákají, obtěžují, a důchodci z domova si stěžují, že na ně výrostci pokřikují,“ říká dvojice penzistů z blízkého sídliště, která nechtěla uvést jména. „Dělají rámus i v noci a chodí sem kouřit,“ připojila se jedna z obyvatelek domova.

Pokud návštěvník Domova pro seniory čeká kolem celého areálu bytelný plot, bude zklamán. „Místo plotu jsme nechali podél celého pozemku vysázet speciální keře, mezi kterými je branka, která se bude zavírat jen na noc. Vše kontroluje kamerový systém,“ říká ředitelka Kufrová.

Vedení Domova podle ředitelky nešlo o to areál neprodyšně uzavřít, nýbrž provést pouze takzvané vymezení pozemku odpovídající liteře zákona, které umožní zjednat si v případě nevítaných návštěv poblíž Domova konečně pořádek.

Jde o bezpečí obyvatel

V minulosti nebyl areál Domova nijak vymezen. Jednalo se tedy o veřejné prostranství, kam měl vlastně přístup kdokoliv,” říká ředitelka. Když se choval nepatřičně, nemohla městská policie odtamtud výtržníky vykázat. „Teď jsme pozemek přesně vymezili. Pokud se dovnitř dostane někdo nepovolaný a bude se nepřístojně chovat, Městská policie už jednat může, protože už nejde o veřejný prostor,“ vysvětlila ředitelka.

Jak zdůraznila, areál kolem Domova je slušným návštěvníkům z okolí přístupný i nadále. Omezení pozemku ale Domov neprovedl jen kvůli vandalům. „Je to určitý krok vůči našim klientům z oddělení zvláštního režimu, trpících Alzheimerovou nemocí a demencí, kteří potřebují pocit bezpečí. Tito klienti mají vinou nemoci změněný způsob myšlení a jednání a může se stát, že by mohli z volného pozemku odejít a ohrozit svou bezpečnost,“ upřesňuje ředitelka.

„V minulosti jsme u Domova v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasahovali dost často. Stále se tam něco dělo, mládež se tam scházela, popíjela tam, pokuřovala, dělala nepořádek. Mohli jsme tam sice zasáhnout, ale nemohli je vykázat, protože šlo o veřejné prostranství,“ potvrzuje ředitel Městské policie Havlíčkův Brod Jan Pavlík.

Jak dodává, teď se situace změní. „Podle zákona můžeme výtržníky vykázat, navíc tam nemají ani co dělat. Areál domova má provozní řád, na noc se vstup zavře a nikdo nepovolaný tam nemá přístup,“ upozorňuje ředitel Pavlík .