O náboženské texty přišli ledečští Židé za druhé světové války. V knize o ledečské historii Františka Plevy se uvádí, že se pak staly součástí velkého souboru tór, které stát prodal v 60. letech do Londýna; odtud byly ledečské texty půjčeny do USA.

Rabín z města Pepper Pike nyní kontaktoval ledečskou radnici a zajímal se o historii synagogy a židovského hřbitova. „Projevil přání obě památky navštívit,” řekl ledečský starosta Petr Vaněk.

Kultovní židovské předměty zabavovali za války nacisté, kteří chtěli v Praze vybudovat „muzeum vyhynulé rasy”. Podle Plevovy knihy Ledeč nad Sázavou – dějiny města bylo odvezeno pět kusů tór, tedy pergamenových svitků s náboženským textem, několik cenných pláštíků na tóru, staré synagogální opony a další předměty. Celkem jich bylo 40, nejstarší pocházel z roku 1756.

Po kultovních předmětech přišli v roce 1942 na řadu lidé. Do transportů směřujících do koncentračních táborů jich nacisté odvlekli 45. Domů se z nich nikdo nevrátil, uvádí se v knize.

Ledečské tóry se podle Plevy dostaly do souboru 1 564 kusů, které prodal československý stát do Londýna. Svitky pak byly restaurovány a zapůjčeny do židovských komunit po celém světě.