Konal se tam další ročník krajského kola Mistrovství ČR v deskových hrách.

Letos vítězové oblastních kol, které se konaly v Chotěboři, ve Světlé a v Ledči nad Sázavou, zápolili v deskových hrách Ubongo, Activity junior turbo a Smart games. Všechno jsou to hry, které u dětí rozvíjejí zejména logické myšlení, prostorovou představivost, schopnost koncentrace, a ideálně tak spojují inteligenci a zábavu.

Domácí barvy hájila jedenáctiletá Barbora Fišerová z ledečské základní školy. „Soutěžila jsem ve hrách Activity a Ubongo. Ubongo hraju už dva roky, Activity až tento rok. Hraní trénuji v klubu Céčko, protože doma hry moc nehrajeme, rodiče nemají tolik času a brácha, když prohraje, tak se vzteká, a pak už nechce hrát,” řekla Bára.

Hra, ale i hlavolam

Z Chotěboře přijela rovněž jedenáctiletá Radka Kudlová. „Hrála jsem Activity, docela to našemu týmu šlo, ale skončili jsme čtvrtí. Doma hraju třeba Carcassonne, je to dobrá hra, nad mamkou vždycky vyhraju,” usmívala se Radka, která s týmem přijela z chotěbořské základní školy Smetanova.

Z takzvaných Smart games, které jsou kombinací hry pro jednoho hráče a hlavolamu, se mistrovství hraje ve hrách Safari a Na ledové kře. A právě hra Na ledové kře zaujala i mladého rybáře, Martina Kučeru z chotěbořské základní školy Smetanova. „Ta se mi líbí nejvíc. Jinak hry moc nehraju, občas počítačové,” řekl Martin.

Pořádání krajského kola je náročné i pro organizační tým v čele s Anetou Rajdlovou ze Střediska volného času, která má vše kolem deskových her na starosti.
Pro její časovou zaneprázdněnost mi proto letošní soutěžní hry představil ředitel střediska, Miroslav Hánečka.

„Smart games jsou kombinací hry pro jednoho hráče a hlavolamu. U hry Safari a Na ledové kře mají děti za úkol zakrýt políčka na herním plánu tak, aby otočením různě tvarovaných dílků byla zobrazeny zvířata podle předlohy, ostatní musí být zakrytá. Jedno kolo hrajou Safari, jedno na Ledové kře. Hraje se na osm kol, každé kolo se boduje, a první dva vítězové s nejvyšším počtem bodů postupují do finále v Praze, třetí v pořadí je náhradník,” přiblížil herní systém Hánečka. Obdobné je to u hry Ubongo. Tam zase děti musí v časovém limitu poskládat různě tvarované dílky na herní plán tak, aby přesně pasovaly, a nikde nic nechybělo ani nevyčnívalo.

Třetí soutěžní hrou je Activity junior turbo. Je to hra tří až čtyřčlenných týmů, a hráči mají za úkol v časovém limitu popsat, předvést nebo namalovat dva různé pojmy tak, aby je spoluhráči co nejdříve poznali.

Vítězové krajských kol se utkají v celostátním klání, které se koná 10. prosince v Praze.

Vítěze krajského kola MČR zveřejníme v úterním vydání Havlíčkobrodského deníku.