Na tomto oddělení se starají o miminka nedonošená nebo o miminka vyžadující zvýšenou lékařskou péči.

Zavítala sem skupinka seniorů z denního centra pro seniory Astra, se sídlem v Humpolci, v čele s vedoucí Bohuslavou Medovou. Centrum Astra spadá do sociálních služeb poskytovaných Oblastní charitou v Havlíčkově Brodě.

„S havlíčkobrodskou nemocnicí spolupracujeme již druhým rokem. Do centra dochází zhruba třicet klientů, z toho asi desítka se účastní právě šití a pletení výrobků pro nedonošená nebo čerstvě narozená miminka,” popsala Medová.

„Pro nemocnici je to obrovská pomoc, že to nemusíme kupovat, všechna miminka na oddělení intermediární péče používají výrobky od klientů z domova pro seniory v Humpolci,” informovala mluvčí nemocnice, Petra Černo.

Vlastnoručně vyrobené dárky pro miminka přivezla včera také Anežka Příhonská, která bydlí v humpoleckém domě s pečovatelskou službou. Sama má dvě pravnoučata, a šití a pletení jí velice baví. „Pro brodská miminka jsem upletla čepičky, ponožtičky a podušky. Kolik jsem na tom strávila času? To vůbec nepočítám,” zasmála se vitální prababička. Jak dodala, v humpoleckém centru pro seniory má stále co na práci, teď před Vánoci například vyrábí vánoční ozdoby z korálků a peče různé cukroví.

Podušky plněné zdravotně nezávadnými kuličkami připomínajícími polystyren vyráběla také Marie Dočekalová. „Děláme tyto výrobky rádi, protože víme, že slouží miminkům,” řekla Dočekalová. Dárky pro miminka upletla také Hana Dočkalová.

Pětičlennou delegaci z humpoleckého domova uzavírá jediný muž, lékař Jaroslav Machek. „Pan doktor nám pomáhá sypat do podušek zdravotnický materiál, protože jako bývalý stomatolog má přesné váhy v oku,” prozrazuje na něj Medová.

Prvním obdarovaným miminkem byla Johanka Klusáčková z Nové Vsi u Chotěboře, která se spolu s dvojčetem Dorotkou narodila mamince Lence v sobotu.