O záchranu královského nástroje se postaralo občanské sdružení Sobíňov pod vedením Blaženy Petrlíkové, bývalé ředitelky Obchodní akademie v Chotěboři.
Vzácné varhany se ocitly před úplnou zkázou, dřevěnou skříň rozežral červotoč a píšťaly poškodil takzvaný cínový mor, nástroj byl poškozen i neodbornými až fušerskými zásahy v minulosti. Varhany oněměly, a tomu, že někdy opět zazní, už nikdo nevěřil.

Kulturní památka

Náročné práce na záchraně se ve své dílně ve Studénkách na Jihlavsku ujal jeden z nejlepších českých restaurátorů Dalibor Michek, vynálezce tzv. nedestruktivní metody obnovy zvuku původních píšťal. Sopotské varhany jsou na seznamu kulturních památek. Na skříni je napsáno, že byly postaveny „ke cti všemohoucího Boha, blahoslavené Marie, povždy Panny”.

„Na koncert v Sopotech se velmi těším, i když budu hrát bez speciální přípravy a bližšího poznání mechaniky tohoto zásuvkového nástroje, ale věřím, že se mě vzácné varhany po jejich obnově podaří rozezvučet tak, jak poprvé zněly v roce 1749, když jejich stavbu dokončil Vojtěch Schreyer z Kuksu,” řekl Deníku František Petr.

Zazpívá Doubravan

V jeho podání od 17 hodin zazní skladby Purcella, Vivaldiho, Bacha, Mozarta, Brixiho, Koželuha a dalších autorů. Mistra doprovodí smíšený pěvecký sbor Doubravan z Chotěboře pod taktovku Renáty Piklové. Toto vokální těleso, které je nejstarším spolkem v Chotěboři, v příštím roce oslaví 150. výročí svého založení.

Ivo Havlík