Hlavním tématem osmého ročníku prestižního kurzu pro zájemce o média, historii a společnost bude Slovensko, jeho historie a současnost a česko-slovenské vztahy. Novinářský kemp se uskuteční od 19. do 26. srpna 2012.

„V současné době pracujeme na přípravě programu a oslovování hostů. Máme zaplněnou zhruba třetinu kapacity, zájemci přibývají každým dnem jak z řad absolventů minulých ročníků, tak nováčků, kteří se hlásí poprvé,“ říká hlavní organizátor akce, Milan Pilař.

„Predchádzajúce skúsenosti a zážitky z letnej žurnalistickej školy ma stále viac a viac utvrdzujú v kvalite tohto podujatia. Zvolená tématika ma veľmi zaujíma a vzťahy nás Slovákov a Čechov treba udržiavať na čo najlepšej úrovni. Letná žurnalistická škola mi každoročne dodá energiu a motiváciu pre ďalšie skúmanie vecí, ktoré sa okolo mňa dejú, či v minulosti diali, a tým aj určili našu prítomnosť. Je dôležité spoznávať všetky tieto veci, aby sme z toho veľkého množstva informácii lietajúcich všade okolo dokázali vyabstrahovať to, čo pre nás bude v štúdiu, či dokonca v živote dôležité. A tomu nám škola a celý organizačný tým pomáha!“ popisuje Daniela Ivanková ze Spišské Nové Vsi, která se letní školy účastnila už dvakrát a nebude chybět ani na pokračování v roce 2012.

„Zajímají mě česko-slovenské vztahy. Věřím, že pohled odborníků mi pomůže pochopit provázanost mezi oběma zeměmi, kterou vnímám spíš intuitivně. Se Slováky spolupracuji na mezinárodním projektu a chci najít nová témata, o kterých můžeme diskutovat. Zvolila jsem si skupinu PR proto, že mým snem je stát se praktikantkou Českého centra v Berlíně. Bylo by cenné, kdybych se naučila komunikovat s médii a profesionálně prezentovat sebe i svěřené projekty,“ dodává Šárka Navrátilová, která při první účasti na letní škole v roce 2010 získala ocenění v podobně týdenní stáže na tiskovém oddělení radnice v rakouské Vídni. Do Brodu se vrací v srpnu 2012 potřetí a zajímá se především o česko-německé vztahy.

Zájemci z České republiky se mohou hlásit prostřednictvím přihlášky na webových stránkách obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina do konce roku 2011, studenti ze zahraničí mají možnost vyplňovat přihlášku až do konce března příštího roku.

Zájem o mladé lidi

Pořadatelé počítají s větším zapojením mladých lidí ze Slovenska, než tomu bylo v minulosti. „Byli bychom rádi, kdyby na Vysočinu přijeli mladí lidé z různých míst Slovenska nejen proto, že česko-slovenské vztahy budou akci dominovat a že jsme pozvali významné osobnosti Slovenska,“ vyzývá Milan Pilař.

Eva Fruhwirtová