Desítky kilometrů těchto stezek procházejí i Havlíčkobrodskem. Na jejich vyznačení, které bylo spolufinancováno Evropskou unií, má největší zásluhu příspěvková organizace Vysočina Tourism.
Jde o významný krok k zatraktivnění turistiky na Vysočině. Páteřní stezka Vysočiny, značená červenou barvou, protíná Havlíčkobrodsko od Lipnice nad Sázavou a klikatí se přes Novou Ves u Světlé, Pohleď, Pelestrov, Jilem, Vepříkov, Vilémov a za Golčovým Jeníkovem navazuje na stezku Středočeského kraje.
Od ní vedou odbočky značené modrými, zelenými nebo žlutými značkami, které zavedou turisty na koních na další zajímavá místa. Certifikovaných stanic, poskytujících potřebné služby, je na Havlíčkobrodsku celkem třiadvacet. „V celém Kraji Vysočina jich pak je stopadesát,“ uvedla pracovnice Vysočiny Tourism, Romana Nejedlá. Kromě nich jsou zde pro potřeby koní i jezdců zdůrazněna sídla potřebných služeb, jakými jsou podkováři, veterinární stanice, nebo možnost ubytování, či prodejny potravin.
Adresy stanic jsou uvedeny v mapách nazvaných Vysočinou v sedle, které je možno získat v sídle organizace Vysočina Tourism. Její webové stránky jsou: www.vysocinatourism.cz, informace mohou zájemci získat i na www.region-vysocina.cz a v budoucnu by mapy pro jezdce měly být k dostání i na Turistických informačních centrech. Pohyb po jezdeckých stezkách má své zásady, které musí jezdci dodržovat v zájmu šetření životního prostředí, bezpečnosti své i koní. Každý jezdec vjíždí na stezku na vlastní nebezpečí, nesmí vjíždět do luk, polí a lesních porostů, kudy nevede značení.
„Projekt trval téměř dva roky a náklady činily takřka tři milionů korun. Navázal na předchozí projekty , kdy byla v Kraji Vysočina zmapována situace jezdeckých stezek a stanic,“ dodala Nejedlá.
Jiří Víšek, Jakub Janáček