Po oficiální návštěvě v roce 1997 přijal o devět let později pozvání organizátorů havlíčkobrodské Letní žurnalistické školy. „Návštěvu vlastně zprostředkoval tehdejší místopředseda Senátu ČR, Petr Pithart,“ zavzpomínal Milan Pilař. „Místopředseda Pithart se nás po skončení prvního ročníku naší školy zeptal, čím by nám mohl pomoci. Projevili jsme přání, a považovali jsme ho tehdy opravdu za neskromné, jestli by do Havlíčkova Brodu nemohl, a to v rámci druhého ročníku školy, pozvat prezidenta Havla. On to přislíbil a skutečně se mu to povedlo. Václav Havel přijel,“ řekl Pilař.

Setkání tří Václavů

V Havlíčkově Brodě tehdy prezident Havel strávil několik hodin. Program jeho odpolední a večerní návštěvy tvořily tři stěžejní body. Krátce po svém příjezdu se v Mediálním centru v ulici B. Kobzinové setkal s někdejším ředitelem Českého rozhlasu, Václavem Kasíkem a také s moderátorem České televize, Václavem Moravcem.

„Vybavuji si, že jsme tomuto setkání, které se samozřejmě změnilo v neformální diskusní klub, s trochou nadsázky říkali Setkání tří Václavů. Kromě nás měl z příjezdu Václava Havla neskrývanou radost i zmiňovaný Václav Moravec. Marně se totiž předtím pokoušel prezidenta kontaktovat s pozváním do svého populárního televizního nedělního pořadu. A to se mu podařilo až tady u nás v Havlíčkově Brodě,“ pokračoval Pilař.

Václav Havel se posléze z mediálního centra vypravil do sálu Staré radnice, kde dlouhé a dlouhé minuty hovořil s havlíčkobrodskou veřejností o aktuálních tématech, kterými v tom roce česká společnost žila.

„Vzpomínám si, že Václav Havel nebyl ani v tom létě 2006 zcela zdráv. Chtěli jsme ho ještě, po skončení jeho setkání s veřejností, pozvat na pivo. Obávali jsme se, že to vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nepřijme. Ale on byl po setkání s lidmi tak euforický, že si nějaké to pivo s námi skutečně dal. Navštívili jsme tehdy teprve krátce otevřenou Pivovarskou restauraci. Václav Havel se tam, při svém odchodu, podepsal na zeď u baru. A ten jeho podpis, spolu s dalšími, tam je do dneška,“ uzavřel Milan Pilař.

"Když byl zvolen poprvé prezidentem, byla jsem zrovna týden na mateřské dovolené a sháněla jsem někoho na hlídání, byla jsem při tom, když po svém prvním zvolení prezidentem mluvil z balkónu Pražského hradu. Jeho úmrtí mě moc zasáhlo, musela jsem vypnout televizi… Byla to skromná, pracovitá osobnost s širokým srdcem."
poslankyně Jana Fischerová
"Na Václava Havla mám hezkou, i když jen krátkou vzpomínku. V roce 1997 při jeho návštěvě Světlé nad Sázavou jsem mu jako jediná dala podepsat knihu Audience, kterou mi podepsal se svým typickým srdíčkem v podpisu. Naposledy jsem ho viděla osobně na setkání 28. října 2010, které ve Valdštejnském paláci v Praze pořádal současný prezident Václav Klaus u příležitosti oslav státního svátku, kterých se zúčastnil také Václav Havel. Tam jsem mu naposledy podala ruku. Jsem smutná z toho, že v poslední době si z jeho hesla „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ dělali lidé legraci a myslím si, že by se měla zlepšit politická kultura a že by toto heslo mělo stále platit."
Lenka Arnotová, místostarostka Světlé nad Sázavou