Tentokráte by měly jít do prodeje ty, které se nacházejí v domech na Jihlavské ulici u bývalého autobusového nádraží. Zájemci tak mohou do svého vlastnictví získat hned 106 bytových jednotek.

„Pravidla jsou stejná jako v předchozích případech,“ konstatoval místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Prodej bude nejprve nabídnut stávajícím nájemníkům, teprve poté se mohou o byty ucházet i další osoby.

Ve městě v tomto ohledu v současné době převyšuje nabídka bytů poptávku, a proto radnice přistoupila k dalšímu prodeji. „Je lepší byty prodat, než si je nechávat. Příjmy z nájmů nejsou jisté. Neméně důležitým argumentem byl i zájem nájemníků o odkup,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta.

Pozitivní zprávou pro případné kupce je fakt, že nejlevnější byty 1 plus 1 se dají odkoupit už za dvě stě tisíc korun. Za další kategorie pak lidé zaplatí 330 nebo 450 tisíc korun.

Nabízí slevy

„Tyto ceny jsou už upraveny po slevách,“ připomněl Jůzl. Částka, kterou je třeba za byt zaplatit, se totiž odvíjí od znaleckého posudku, který se rozpočítá za celé domy a posléze na jeden metr podlahové plochy. „Tato suma pak bude ještě snížena o 27,5 procenta, z čehož vznikne cena základní. Z ní se odečte dalších patnáct procent v případě, že nájemce rychle akceptuje nabídku města, tedy do šedesáti dnů od obdržení nabídky ji písemně přijme a zaplatí kauci ve výši pěti tisíc korun,“ vysvětlila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Dalších deset procent z ceny prodaných bytů, pak bude ještě automaticky převedeno jako počáteční vklad do fondu oprav nově vzniklého společenství vlastníků domu.

V první vlně privatizace se prodávaly celé bytové domy družstvům, až u druhé a třetí se jednalo o prodej samostatných bytů nájemníkům. „Ve druhé fázi se jich prodalo 495, ve třetí pak šlo o 420 objektů, jejichž prodej přinesl do městské kasy dohromady zhruba 327 milionů korun,“ podotkla ještě Doležalová.

První prodeje ve čtvrté vlně privatizace pravděpodobně bude zastupitelstvo města schvalovat v červnu příštího roku, další v jeho druhé polovině a poslední nejspíš začátkem roku 2013. Městu doposud zůstalo ve vlastnictví asi 920 bytů.