„Žádám média, politiky a občany, aby se vyvarovali nevhodných projevů během smutku,“ uvedla v pondělí vicepremiérka Karolína Peake. Smutek se dotkne i některých akcí na Havlíčkobrodsku. Vlajky budou vyvěšeny na půl žerdi, omezí se některé kulturní programy nebo hazardní hry.

„Kompletně zastavíme hraní pokerových her, nejspíše také vypneme světelné reklamy. O omezení provozu dalších her se teprve jedná. Pravděpodobně se však výherní terminály v pátek od osmi do osmnácti hodin zastaví,“ konstatoval provozovatel herny v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě Miroslav Linek. Na podání svých tiketů si také budou muset počkat i sázkaři.

V den pohřbu
 budou mít zavřeno

„Dnes a zítra bude omezena pracovní doba, v pátek budeme mít zavřeno úplně,“ uvedla pracovnice v havlíčkobrodské pobočce sázkové kanceláře Fortuna.
Vedení měst vyjadřují svoji soustrast především vyvěšením vlajek na svých budovách a kondolenčními listinami.

„Na všech budovách městského úřadu budou vyvěšeny vlajky tak, jak mají být ve dny státního smutku. V Rámech a na Pražské budou vlajky na stožárech na půl žerdi a na radnici bude černá vlajka zcela vlevo při pohledu na budovu tak, jak je již od neděle. Základní školy, které patří pod město, chystají pro děti nyní před Vánocemi kulturní programy. Věříme, že ředitelé škol vhodně posoudí situaci a pak o jednotlivých akcích rozhodnou, vše necháváme na jejich uvážení,“ podotkla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Například brodská Základní škola Štáflova svůj program Sportovní akademie zrušila. Uskuteční se až v lednu. „Omezili jsme doprovodný program na našich Farmářských trzích,“ uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. Vedení města předá, stejně jako v Ledči, kondolenční listinu Dagmar Havlové.

„Také u nás jsme vyvěsili smuteční vlajky, o dalším postupu nebo případné účasti na pohřbu se se starostou města teprve poradíme,“ podotkl místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.