„Areál Základní a mateřské školy Ždírec nad Doubravou byl budován v letech 1978 - 1986 systémem KORD Jeseník. Jedná se o ocelovou konstrukci obloženou panely. Vlivem času došlo k tomu, že původní výplň panelů ztrácela izolační schopnosti a nekvalitní velkoplošná okna ztrácela postupně funkčnost. Třídy, situované na západ, nebylo možné v zimních měsících při mrazech a větrném počasí vytopit na normou požadovanou teplotu,“ popisuje stav objektu školy před zatepelním starosta Jan Martinec.
Dva zdroje financí
V roce 2008 objednalo město projekt nástavby učebních pavilonů, spojený s celkovým zateplením budov. „Na konci roku 2010 vypsalo město veřejnou soutěž formou otevřeného řízení na zhotovitele stavby. Do soutěže podalo nabídku 28 uchazečů o zakázku. Nejlepší nabídku, to jest nejnižší cenu za realizaci akce, nabídla společnost B&J Holding se sídlem v Praze,“ upřesňuje starosta Martinec.
Město financovalo stavbu ze dvou zdrojů, a to z vlastního rozpočtu, z něhož byl hrazen projekt, poradenská společnost, technický a stavební dozor a různé práce mimo projekt, v celkové částce asi 1,7 milionu korun. Druhým zdrojem financování byla bankovní půjčka ve výši 15 milionů.
„Město na akci obdrželo dotaci ve výši 7,8 milionu korun. Náklady stavebních prací z veřejné soutěže byly 14,638 milionu korun. Celkové náklady akce se vyšplhají nad 16,5 milionu korun,“ doplnil starosta Martinec.
Harmonogram stavby předpokládal dokončení díla do 31. srpna 2012. Díky příznivému počasí na podzim dokončila stavební firma naprostou většinu prací již do letošního 5. prosince. Na jaro tak zbývá upravit terén, zaset trávníky a vysadit okrasné dřeviny. „Význam akce má dva rozměry. Škola ušetří na vytápění cca 50 procent nákladů, a významný je také dopad na zkrášlení budov a okolí, čímž lokalita získá městský charakter,“ řekl starosta.
Že zateplení školní budovy byl pořádný oříšek potvrdil i Miloš Hutník z firmy Saint-Gobain Weber Terranova. „Najít zateplovací systém, který by vyhovoval budově pocházející z osmdesátých let nebylo jednoduché. Nakonec vznikla stavba difuzně nepropustná. „Zateplení nemá být v tomto případě propustné, protože podkladem je plech, který by mohl korodovat a stavba by se znehodnotila,“ vysvětlil Miloš Hutník.
Úspory: snížení emisí CO2 o 66 tun za rok, úspora energie 1194 GJ/rok.
Zateplované plochy: obvodové stěny 3814 m2, okna+dveře 952 m2, střechy 2533 m2.
Zdroj : MěÚ Ždírec nad Doubravou