Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční klid najdete v Pohledi u Světlé

Pohleď – Chcete–li si skutečně odpočinout od komerčně laděných vánočních svátků a shonu, který nás před Vánoci tak trochu všechny „semele“, vypravte se do Pohledi u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

25.12.2011 1
SDÍLEJ:

Zasvěceným průvodcem v Michalově statku je Jindřich Holub (na snímku). Foto: Jiří Víšek

Právě v této malebné vísce, rozložené v nevelkém údolí, najdete Michalův statek, o který se už dlouhá léta pečlivě stará, a to s několika dalšími nadšenci, Jindřich Holub. Starosta Pohledi a přesvědčený monarchista v jedné osobě.

Michalův statek najdete snadno. Leží v těsném sousedství malinkaté pohleďské návsi. Nemůžete ho přehlédnout, a kdyby náhodou, směrovky vám napoví.
Do statku, který je koncipován, udržován a rozvíjen jako klasický skanzen (v roce 2003 byl vyhlášen kulturní památkou), se dostanete malou dřevěnou brankou. Vejdete na dvůr a v tom okamžiku se ocitnete v jiném světě. V české selské epoše, kterou vymezuje období skončení třicetileté války a časy zrušení roboty. Vlevo uvidíte obytné stavení a chlévy (v nich jsou živé ovce a kozy), vpravo stodoly a hospodářské zázemí s nástroji, nářadím a náčiním, které naši vzdálení předci dennodenně používali při své práci.

„Kdo jede do Pohledi a myslí na komerci, bude zklamán,“ říká Jindřich Holub. „Chceme totiž návštěvníkům ukázat vše, jak to ve skutečnosti v té době, tedy před Vánocemi a Novým rokem, na českém selském venkově za časů roboty bývalo a chodilo.“

Bez stromečku a balíčků s dárky

Ozdobený stromek ani zabalené balíčky dárků v seknici Michalova statku návštěvníci nenajdou. V polovině 19. století o nich totiž ještě nikdo nic nevěděl. „Na stole není ani žádné maso, byla přece doba půstu,“ dodává Holub a pokračuje: „Naopak tam bylo možné nalézt švestkovou omáčku, vánočku, med, jablka, ořechy, hrách, čočku nebo vrkoč. Zkrátka všechno, co hospodářství vyprodukovalo a co mohlo nabídnout. To všechno tady máme. Chybět nesměl samozřejmě betlém, bible či adventní věnec,“ pokračuje Holub.

S cestováním do Pohledi budou mít nejméně starostí automobilisté. V Okrouhlici za Havlíčkovým Bodem pojedou stále rovně (ne přes most), a na křižovatce za Olešnicí se dají doleva. Turisté, kteří dají přednost vlaku, vystoupí na zastávce Pohleď a uvidí rozcestí. Dají se doleva po lesní cestě. Ta je dovede k silnici, kde se dají opět doleva, a dojdou do Pohledi.

Autor: Jaromír Kulhánek

25.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení