I na Havlíčkobrodsku tak bude možné příchod Nového roku oslavit nejen přípitkem, ale i shlédnutím ohňostroje. Organizátoři však shodně přiznávají, že i při přípravě takové show je třeba šetřit. Někde ji tak z repertoáru oslav vyškrtli raději úplně.

„Ani letos u nás nic podobného neděláme,“ uvedla tisková mluvčí města Havlíčkův Brod, Alena Doležalová. Podle ní radnice tuto novoroční zábavu neorganizuje už zhruba deset let.

To, že vedení měst při oslavách oproti dřívějším letům výrazně šetří, potvrzuje i Leo Válek z Ledče nad Sázavou. Ten pro letošní rok pyrotechnické efekty se svými spolupracovníky připravuje například v Jihlavě, nebo Světlé nad Sázavou.

„Je znát, že chybí peníze. Dříve se za tyto akce platilo více. Efekty tak jsou levnější, ale v mnoha případech to divák prakticky ani nepozná. Někdy je totiž méně, více,“ zamyslel se Válek.

Sponzoři pomáhají

Některé samosprávy sice ohňostroje připravují, ale s úhradou nákladů jim opravdu významně pomáhají sponzoři. Například v Chotěboři za tuto podívanou radnice zaplatí více než padesát tisíc korun. „Vloni jsme ohňostroj nepřipravili a dokonce jsme za to byli i kritizováni. Letos nám velmi výrazně pomohli sponzoři, kteří zaplatí drtivou většinu nákladů,“ konstatoval tajemník města Chotěboř Jiří Fišera.

Kladně se k organizování světelné show za zhruba patnáct tisíc korun postavili i mecenáši ve Světlé nad Sázavou. „Musím říci, že jejich přístup nás velmi potěšil. Zaplatí totiž takřka veškeré náklady,“ pochválila sponzory místostarosta města Lenka Arnotová. Ta přiznala, že dříve bývalo pyrotechnické přivítání Nového roku mohutnější, ale i přes úsporná opatření se jej rozhodlo město uspořádat znovu.

„Od té doby, co ohňostroj připravujeme až na prvního ledna v podvečer, se na náměstí schází velké množství lidí. Je to ideální příležitost pro občany města se setkat a popovídat si,“ dodala Arnotová.

Možná nejmenší obcí na Havlíčkobrodsku, kde bude ohňostroj organizovaný přímo místí samosprávou, je Krucemburk. „Dá se říci, že to je už velmi příjemná tradice. Nebude to nic monstrózního, ale taková středně velká akce,“ řekl s úsměvem starosta městyse Krucemburk, Jiří Havlíček, který za odpal raket zaplatí okolo třiceti tisíc korun.

Kde bude ohňostroj
Krucemburk, 31. 12. od 17 hodin
Světlá nad Sázavou, 1. 1. od 17 hodin
Chotěboř, 1. 1. od 0.30 hodin