Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé proti stavbě školicího centra protestovali. Úspěšně

Havlíčkův Brod – Investorům, kteří chtěli postavit a provozovat školicí centra moderního stylu, se v Havlíčkově Brodě nedaří.

30.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

V případě společnosti Futurum Regnum, která chtěla ve školicí středisko proměnit objekt v ulici Boženy Němcové, tomu zabránil aktuální nedostatek finančních prostředků. A proti záměru firmy NEST.HB, jež pro změnu usilovala o výstavbu školicího centra v Pujmanově ulici, se nesouhlasnou peticí, kterou havlíčkobrodská samospráva už vyslyšela, postavila i část veřejnosti. Šlo především o lidi bydlící v Pujmanově ulici a jejím okolí.

„Zastupitelé v prosinci ani napodruhé text plánovací smlouvy, již jsme měli s městem Havlíčkův Brod uzavřít, neschválili. Přitom tato smlouva už byla poslední podmínkou pro vydání územního rozhodnutí. Od všech ostatních dotčených orgánů a institucí jsme už souhlasná stanoviska s výstavbou našeho školicího centra měli,“ konstatoval jednatel společnosti NEST.HB Libor Neumann. „Už první projednávání plánovací smlouvy, bylo to letos v září, se zvrhlo ve slovní exhibici některých zastupitelů. Ti se textu plánovací smlouvy vůbec nevěnovali a v podstatě jen lobbovali za lidi, kteří s naším záměrem, a to i prostřednictvím již zmíněné petice, nesouhlasili,“ uvedl Neumann.

Společnost NEST.HB hodlala své školicí centrum postavit, a to v souladu s územním plánem města Havlíčkův Brod, v místě někdejšího olejového hospodářství v Pujmanově ulici. Uvedený objekt koupila od OSBD, pozemek od města.

Získali i dotaci

Posléze si za nemalé peníze nechala vypracovat architektonickou studii jednopatrové budovy pro potřeby územního řízení a se svým záměrem úspěšně oslovila i strukturální fondy EU, dosáhla i na příslušný dotační titul.

„Podmínkou výstavby a provozování školicího střediska bylo i zřízení několika parkovacích míst. Šest bychom postavili na stávající odstavné ploše před objektem olejového hospodářství, na které už lidé z Pujmanovy ulice a okolí léta parkují, nových pět míst pak na pozemcích města. Dokonce jsme tamním obyvatelům, které jsme mimochodem s naším záměrem seznámili, nabídli, že jim za naše peníze přemístíme a zmodernizujeme i přístřešky, ve kterých mají v současné době umístěné popelnice,“ pokračoval Neumann.

„S tím lidé z jednoho družstevního domu v Pujmanově ulici souhlasili. Občané toho druhého ne. Stejně jako lidé, kteří bydlí ve třetím tamním bytovém domě spravovaném Společenstvím vlastníků bytů,“ sdělil Neumann.

Ten se podle svých slov zabýval i tím, proč lidé proti výstavbě centra brojí. „Argumentovali narušením klidu, zásahem do zeleně, ale zejména tím, že tam vlastně žádné centrum provozovat nebudeme. Že ho změníme v hernu a podobně. To je ale naprostý nesmysl. Čerpání evropských peněz bylo například podmíněno i tím, že se po dobu nejméně pěti let účel stavby nezmění. A co se týče zásahu do zeleně? Součástí projektu byla samozřejmě i odpovídající úprava okolí po dokončení stavby,“ řekl Neumann.

Objekt pro dočasné bydlení

Havlíčkobrodské zastupitelstvo nepřijetím zmíněné plánovací smlouvy definitivně rozhodlo, že v Pujmanově ulici firma NEST.HB své školicí centrum nepostaví. „Nezbývá, než toto rozhodnutí respektovat, byť nám způsobilo nemalou finanční ztrátu. Jsme podnikatelský subjekt a podle toho se také zařídíme. Rozhodli jsme se proto, že v Pujmanově ulici postavíme objekt pro bydlení,“ sdělil Neumann. Na otázku, co si pod tím lze představit, odpověděl: „Může jít o ubytovnu, nebo o objekt pro dočasné bydlení. V tuto chvíli ještě nevím, budeme-li ho provozovat sami. Ve hře je totiž i varianta pronájmu nebo prodeje. Už v tuto chvíli totiž máme několik nabídek od firem, které se tímto způsobem podnikání zabývají,“ uzavřel Neumann.

Předseda petičního výboru a jeden z autorů protestní petice lidí z Pujmanovy ulice, František Uher, rozhodnutí zastupitelstva přivítal. „Jsme rádi, že se výstavba školicího střediska nakonec neuskuteční a zastupitelstvo nám vyšlo vstříc. Nejen, že by se sem ta stavba dispozičně nehodila, mnoho prostoru mezi bytovými domy v Pujmanově ulici není, ale už samotná stavba by znamenala výrazný zásah do klidového charakteru lokality a také do zeleně, která v ní je,“ řekl Uher. Ten dodal, že diskutabilní by byla i přítomnost stavebních strojů. „Jak dlouho by stavba trvala? A existuje záruka, že by ji investor skutečně dokončil?“ zeptal se Uher. Otevřeně pak prohlásil, že on, ani další signatáři petice, je jich přibližně sto, záměru společnosti NEST.HB nevěřili. „Ve sdělovacích prostředcích jsme obdobné případy zaznamenali. V podobných objektech jsou dnes herny, anebo stavby nebyly dokončeny a změnily své původní majitele,“ konstatoval Uher.

Budeme se bránit

Ten, stejně jako další lidé z Pujmanovy ulice, o záměru společnosti NEST.HB, postavit místo školicího centra objekt pro bydlení, ví. „O tom, že by tady mohla stát ubytovna, se už jednou hovořilo. A to ještě před tím, než přišel Libor Neumann s projektem školicího centra. Jsme připraveni se opět bránit, všemi zákonnými prostředky. Někdo z nás by se například mohl prohlásit účastníkem stavebního řízení. Obrátili bychom se také na SBDO a znovu na město Havlíčkův Brod. Samozřejmě s vědomím, že manévrovací prostor by se městské samosprávě v tomto případě už výrazně zmenšil,“ poznamenal Uher.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení