Naopak v obcích, kde nechtěli zastupitelé příliš sahat do rozpočtu, si tak lidé museli vystačit pouze s kupovanými rachejtlemi.

Šetření je znát

„Dříve se opravdu za tyto akce platilo mnohem víc, je znát, že se šetří. Ale to, že se na ohňostroj vydalo méně peněz, většinou ani lidé nepoznají. Méně je totiž někdy více. Když nestojíte příliš daleko, jsou efekty krásně vidět,“ nechal se slyšet zkušený pyrotechnik, Leo Válek, který pro letošní rok připravoval světelné gejzíry v Jihlavě nebo třeba ve Světlé nad Sázavou.

Peníze na pouštění pyrotechniky však našli například v Krucemburku, kde spustili ohňostroj již v sobotu krátce po páté hodině odpolední. Vypnuto bylo pouliční osvětlení a nebe se tu zhruba na čtvrthodinku zabarvilo pestrobarevnými výbuchy. Jak bylo z tváří návštěvníků zřetelné, lidé, kterých se na zdejším náměstíčku sešly celé davy, příjemnou silvestrovskou akci opravdu ocenili.

„Bylo to moc krásné. Myslím, že rachejtle prostě k přivítání Nového roku prostě patří,“ pochvalovali si někteří příchozí, které ještě před samotným odpalem proslovem přivítal starosta Jiří Havlíček. Jak je tedy z krucemburského příkladu vidět, podobné akce nejsou pouze výsadou větších měst.

Lidí mohlo přijít víc

Poněkud rozpaky možná zavládly mezi některými návštěvníky ohňostroje, který z drtivé části zaplatili sponzoři, v Chotěboři. Ne snad ani kvůli tomu, že by se lidem nelíbil, ale podle některých ohlasů se na náměstí nesešlo tolik lidí, jak někteří z příchozích dopředu očekávali. „Ohňostroj se líbil, ale zdálo se mi, že nepřišlo moc lidí. Avšak těžko odhadovat kolik. Možná tak tři stovky,“ podotkl Lukáš Hlaváček z Chotěboře.

Když budou peníze, bude i ohňostroj

Zhruba patnáct tisíc korun zaplatili za ohňostroj ve Světlé nad Sázavou. Rakety zde k nebi organizátoři vypustili na náměstí Trčků z Lípy v neděli zhruba v sedmnáct hodin. A i zde slavila již tradiční novoroční akce úspěch.

„Lidí se sešla zhruba tisícovka. Myslím, že se dobře pobavili a akce se snad líbila,“ radovala se místostarostka města Lenka Arnotová. „A pokud to v příštím roce finanční situace dovolí, rádi bychom v této pěkné tradici pokračovali i nadále,“ dodala světelská místostarostka.