VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav: Školka se rozroste

Přibyslav – Rozšířit kapacitu mateřské školy o jednu celou třídu se chystá město Přibyslav.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustračni fotoFoto: DENIK/Libor Plíhal

Nová třída by měla předškoláky přijímat už v září letošního roku. „S nedostatečnou kapacitou mateřské školy se potýkáme už delší dobu. Dostáváme se do situace, kdy nejsme schopni pokrýt objem žádostí a přijmout do mateřské školy děti, které splňují potřebná věková kritéria. Jak ukazuje demografický vývoj v Přibyslavi, mohl by se tento problém v horizontu nejbližších let ještě zhoršovat,“ konstatoval místostarosta města Přibyslav, Martin Kamarád.

Přeplněné třídy

V současné době je stávající kapacita mateřské školy v Přibyslavi naplněna „až po střechu.“ Mateřskou školu navštěvuje celkem 140 dětí. „Ovšem v tomto počtu je už stanovena výjimka, která dovoluje překročit stanovenou kapacitu jednotlivých tříd na osmadvacet dětí ve třídě.Další výjimka není možná,“ vysvětlil místostarosta.

Například Tomáši Teclovi z Přibyslavi se ale problém s kapacitou v mateřské škole nezdá tak palčivý. „Hovořím jen z vlastní zkušenosti. Když jsme žádali o přijetí poprvé, místo nejdřív nebylo, ale pak se uvolnilo bez problémů. Několik mých kamarádů je na tom podobně, takže nevím, jestli je nutné mateřskou školu v Přibyslavi rozšiřovat,“ konstatoval mladý tatínek.

Ze strany rodičů zazněl i názor opačný. „Některé kamarádky, které bydlí v okolních obcích, musí dítě vozit do mateřské školy jinam. Já pracuji ve školství . Čím méně dětí je ve třídě, tím víc se jim může učitelka věnovat. Já bych se rozšíření školky nebránila,“ podělila se o svůj názor Marcela Kasalová z Přibyslavi.
Rodiny, které neměly šanci svoje dítě do mateřské školy v Přibyslavi umístit, využívají volné kapacity v mateřské škole ve Stříbrných Horách, kam jezdí hlavně děti z místních částí Utín a Keřkov nebo v Žižkově Poli, kterou navštěvují děti z obce Modlíkov.

„My posíláme dítě do mateřské školy ve Stříbrných Horách. Učitelka jezdí stejným autobusem, dítě vyzvedne na zastávce a dovede do školky, to samé zpět. Nemusíme mít o něj strach. Dítě si v mateřince už zvyklo, do Přibyslavi by muselo také dojíždět, ale je otázka, kdo by ho vozil, nebo kdo by s ním autobusem jezdil“ svěřila se maminka z Keřkova, která si ale jméno zveřejnit nepřála.

Podle místostarosty Kamaráda město Přibyslav řeší nedostatečnou kapacitu mateřské školy už delší dobu, nejméně tři roky. „Ve hře bylo několik variant. Problém neřešit vůbec, přistavět v areálu stávající mateřské školy, postavit mateřskou školu novou nebo zrekonstruovat budovu již nepoužívané mateřské školy v Tyršově ulici,“ vypočítal místostarosta různé navrhované možnosti s tím, že nakonec zvítězila varianta poslední. Rekonstrukce budovy v Tyršově ulici, která je majetkem města.

Rekonstrukce za šest milionů

Budova je v současné době prázdná, město pro ni zatím nenašlo využití, byť se v minulosti uvažovalo o možnosti přestěhovat sem třeba policejní služebnu.
Podle místostarosty Kamaráda má rekonstrukce stát přes šest milionů korun. Díky úpravám vznikne v objektu jedna třída pro osmadvacet dětí včetně zázemí pro provoz a stravování, dokonce i jeden byt, který může být využit jako služební byt pro učitelku.

Do budoucna, pokud by počet předškolních dětí dramaticky poklesl, je možné objekt celý přebudovat na byty nebo prodat. Na rekonstrukci chce město Přibyslav žádat o dotaci. „Jednalo by se asi o 1,8 milionu korun. Tyto dotace chceme získat z Místní akční skupiny Havlíčkův kraj,“ upřesnil místostarosta.

Obce přijdou o děti

Rozšířením kapacity mateřské školy v Přibyslavi by ale jiné mateřské školy v okolí mohly přijít o žáky. „Nás by se to rozhodně dotklo. Z Přibyslavska k nám jezdí asi desítka dětí. Kdyby tyto děti začaly chodit do mateřské školy v Přibyslavi, v naší mateřské škole by výrazně klesla kapacita a nastal by problém, jak ji zaplnit,“ sdělila starostka Stříbrných Hor Marie Kollariková.

Podle místostarosty Kamaráda by se nová třída mateřské školy mohla otevřít už letos na podzim, prvního září. Rekonstrukční práce na budově v Tyršově ulici mají začít co nejdříve.

Autor: Štěpánka Saadouni

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení