Lyžařské kurzy pořádané základními školami se vždy těšily značné oblibě. Několikadenní pobyty na horské chatě byly vždy vítaným zpestřením školní docházky. Zlatá éra lyžařských kurzů je však, zdá se, definitivně pryč.


Hlavní důvody jsou dva. Neveselá finanční situace mnoha rodičů a klesající počet dětí ve třídách.
Vloni pořádala havlíčkobrodská základní škola Nuselská celkem sedm lyžařských zájezdů. Letos jejich počet poklesl na čtyři. Vysvětlení je podle ředitelky Jany Hartmanové nasnadě. „Rodiče mají méně peněz,“ uvedla Hartmanová. Šestidenní pobyt vyjde letos žáky zhruba na tři tisíce korun.

Pro ty, jejichž rodiče si však takovou sumu nemohou dovolit, má škola i alternativní řešení. „Je možnost zorganizovat lyžařskou výuku na Vysoké, stejně tak máme v okolí vytipovány i běžkařské lokality. To je samozřejmě neporovnatelně levnější. Navíc můžeme dětem zapůjčit i výbavu,“ doplnila ředitelka.

Nedostatek peněz se samozřejmě neodráží pouze na klasických základních školách. Speciální a praktická škola Ledeč nad Sázavou, kam v současné době dochází 35 dětí, od lyžařské výuky upustila už před dvěma lety.
„A ani letos nikam nepojedeme. Dříve jsme se snažili kurzy spojit s nějakou malotřídní školou v okolí, ale to se nám, bohužel, nepodařilo,“ zamyslel se ředitel instituce František Hofman.

Zdejší děti se však přesto možná na sjezdovku přece jen dostanou, byť pouze v místních podmínkách. „V úvahu připadá výuka alespoň na blízkém Kadlečáku,“ dodal ředitel. Ostatně s kurzem takřka přímo „za humny“ mají z posledních let dobrou zkušenost například i ve světelské základní škole Lánecká.

Dětí ubylo
Jinde naopak nejsou na překážku ani tak finanční nároky na peněženky rodičů, ale malý počet dětí.
„Ještě vloni jsme pořádali dva kurzy, letos už pojedeme pouze jednou. Žáků máme ve třídě méně, proto jsme museli obě akce, kdy jezdíme do Zdobnice v Orlických horách, spojit v jednu. O peníze snad ani tak nejde, ceny se snažíme tlačit dolů i tím, že například vozíme vlastní kuchařku,“ konstatovala ředitelka malečské základní školy, Věra Řípová.

Naopak třeba v Krucemburku je o lyžařskou výuku zájem. Klasice českých Krkonoš nebo Orlických hor zde však neholdují.
„Tradičně jezdíme do Daňkovic u Nového Města na Moravě. Rodiče to stojí zhruba čtrnáct set korun a učíme zde pouze jízdu na běžkách. Ostatně v našich podmínkách to děti využijí lépe než sjezdovky. A myslím, že s touto variantou vládne i mezi rodiči spokojenost,“ podotkla zástupkyně ředitele Základní školy Krucemburk, Miloslava Baumgärtnerová.