Žádné hromadné propouštění, jako v případě někdejšího krachu skláren ve Světlé nad Sázavou, se na Havlíčkobrodsku nechystá. Nových pracovních míst ale i tak nebude k dispozici mnoho. Míra nezaměstnanosti v okrese tak v příštích měsících neklesne pod devět procent. Právě tak vidí nastávající situaci na trhu práce ředitel havlíčkobrodského úřadu práce, Martin Kouřil.

„Ke konci loňského roku jsme evidovali 4 300 lidí bez práce a míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta,“ informoval Kouřil.
Šance na uplatnění prakticky není
Složitá situace se dotkne především rizikových skupin. To znamená matek s malými dětmi, osob starších padesáti let a také zdravotně postižených. Uchazečů se změněnou pracovní schopností má v současné době úřad v evidenci něco málo přes sedm set. Jejich šance na uplatnění je mizivá.

Například pan Josef má „handicapů“ hned několik. Je mu víc než padesát, je viditelně tělesně postižený a bydlí na vesnici. Práci hledal, ale nenašel.

„Postižené nikdo nechce. Přitom jsem byl celý život zvyklý pracovat, ale když se náš podnik dostal do problémů, propustili mě mezi prvními. Když se náhodou nějaká práce našla, tak jen načerno, na omezenou dobu a na druhém konci okresu, kam se bez auta nedostanu,“ posteskl si.
Auto si koupit nemůže, nemá dost peněz. Jeho rodina žije z měsíce na měsíc a zadlužit se jen kvůli autu nechce. „Poslechl jsem proto lékaře a zažádal jsem si s ohledem na svůj zdravotní stav o plný invalidní důchod. Přitom jsem o něj nestál, “ dodal pan Josef.

Ten navzdory svému handicapu byl celý život aktivní, dokonce se věnoval sportovnímu klubu mladých lidí s postižením.
Podle ředitele brodského úřadu práce ale ani pro uchazeče, kteří nespadají do žádné rizikové skupiny, není snadné na Havlíčkobrodsku najít práci. „Ke konci loňského roku jsme měli 233 volných pracovních míst. To znamená, že o jedno volné místo se ucházelo 18 lidí, a to je hodně,“ konstatoval Kouřil.
Přitom nabídka volných míst na úřadě práce je pestrá. Nabízí šanci jak vyučeným, tak vysokoškolákům, ale většina těchto míst je něčím specifická. Ať už fyzickou náročností, prací na směny, úzkou odbornou specializací nebo nízkým platem a ne každý uchazeč je může zastávat. „Přitom pravidelně ke konci měsíce určitý počet uchazečů z evidence vyřazujeme, protože si našli práci sami. Z toho je patrné, že trh práce určité šance nabízí, ale ne všechna volná místa se na náš úřad dostanou,“ podotkl Kouřil s tím, že podnikatelé a firmy už nemají povinnost volná místa úřadu práce hlásit.

Další lidi bez práce
Proto najít si nové zaměstnání bude v nejbližších měsících spočívat daleko víc na aktivitě uchazečů samotných. Kdo se spolehne výhradně na nabídky úřadu práce, bude muset počítat s tím, že tato nabídka bude značně chudá.

První dny nového roku jsou podle Kouřila opět, stejně jako každý rok, ve znamení nárůstu křivky nezaměstnanosti. Závěrem starého roku totiž některým zaměstnancům končí pracovní smlouvy na dobu určitou. „V prvních dnech nového roku se zaevidovalo asi 230 nových uchazečů,“ upřesnil ředitel. Ten ale v této souvislosti připomněl i pozitivní skutečnost ze Světlé nad Sázavou. Tamní sklárna Crystalite Bohemia totiž přijme do února pět desítek lidí.
„A to v souvislosti s chystaným rozjezdem naší v pořadí už páté tavicí pece,“ uvedl ředitel sklárny Martin Fait.

S chodem havlíčkobrodského úřadu práce stojí za zmínku i skutečnost, že úřad od Nového roku převzal i agendu sociálních dávek.
Tuto situaci podle ředitele Kouřila zaměstnanci úřadu práce zvládají a obávané fronty na přepážkách se netvoří.