Rok se s rokem sešel a v rodinách žáků devátých tříd základních škol se začíná opět intenzivně hovořit o tom, na kterou adresu nakonec adept budoucího středoškolského studia svou přihlášku odešle. Času je ještě dost. Ředitelé středních škol a odborných učilišť na ně čekají do 15. března. O budoucí profesní přípravě potomka uvažují v těchto dnech například i v havlíčkobrodské rodině Kuchařových.


„Na gymnaziální studia to u nás nevypadá. Syn Mirek je založen spíš prakticky, i když nemohu říct, že by se učil nějak špatně. Baví ho motory, technika. S dědou tráví spoustu času v garáži,“ řekl otec, František Kuchař. Ten dodal, že společně se synem zvažují nástup do Střední školy technické v Jihlavě, kde by se chlapec připravoval pro práci v tamní firmě Bosch, nebo by chtěl zamířit do Světlé nad Sázavou. Do tamního střediska České zemědělské akademie Humpolec (ČZA). „Líbil by se mi obor automechanik, nebo opravář zemědělských strojů,“ připustil Mirek.

Den otevřených dveří už 13. ledna
Shodou okolností se nejen Mirek, ale i další žáci devátých tříd, mohou zajet do Světlé nad Sázavou podívat přímo. A to už tento pátek, kdy škola pořádá Den otevřených dveří. Potvrdil to Josef Hoskovec, vedoucí učitel odborného výcviku učiliště.
„Rád bych připomněl, že světelské pracoviště ČZA je v současné době jediné, které v regionu havlíčkobrodského okresu perspektivní učební obor opravář zemědělských strojů vůbec nabízí,“ uvedl Hoskovec. Ten dodal, že uvedený obor má padesátiletou tradici, dobré zázemí a erudovaný učitelský a mistrovský sbor.

Michal Drahozal z Hurtovy Lhoty se učí opravářem zemědělských strojů ve Světlé už třetím rokem.
„Obor jsem si vybral sám, máme doma farmu, hospodaříme, a tak jsem se zemědělskou, ale i jinou technikou v každodenním styku. V učilišti jsem spokojen, moje očekávání se splnila,“ řekl Michal.

Práci najdou
Na otázku, jak to bude mít s prací, odpověděl: „Nebojím se, že bych práci nenašel. S tátou jsme se už poptali a konkrétní místo se rýsuje.“
Ani další učni se nebojí, že by uplatnění na trhu práce v budoucnu nenašli.

„Většinou to funguje tak, že si o prázdninách najdeme brigádu a postupem času si tam vyjednáme i místo,“ vysvětlil například Matěj Krupička z Havlíčkova Brodu. Se zemědělskými stroji se ve Světlé seznamuje už třetím rokem. „Věděl jsem, že to tady bude dobré. Jako mistr tady pracoval i můj děda,“ usmál se Matěj a dodal, že by po skončení učiliště chtěl pokračovat studiem oboru podnikání.