Mateřské centrum Zvoneček v bývalé ZŠ Rubešova, po krátké odmlce v období přelomu roku, začalo opět plnit různorodý program své činnosti.


Proto hodně rušno bylo v sobotu v klubovně, kde se konají pravidelná setkání žen, které okouzlil patchwork, přesněji, rozstříhání a zase sešití různých malých kousků látek za použití zajímavých technik.

„Naši činnost lze rozdělit na základní kurz, jehož výsledkem je deka ušitá v ruce z jednotlivých dílů látky. Následuje speciální kurz jednotlivých technik patchworku a jednou za dva týdny máme patchworkový klub. To tvoříme a hodnotíme výsledky své ruční tvorby, nebo si jen tak povídáme o všem možném,“ uvedla Hana Nevrklová, instruktorka patschworku.

Dříve deky, dnes polštářky a oděvy
Dále doplnila, že historie sešívání látek sahá až do starého Egypta, pokračovala ve Spojených státech amerických a posléze došlo i k jeho rozšíření do Evropy.
Dříve se spotřebovávaly staré látky a šily se z nich deky. V současné době je patschwok výhradně záliba a šíjí se nejen deky, ale také polštářky nebo dokonce oděvy.

Desítka účastnic mezi tím nejen hovořila o kvalitě a vzorech látek domácí i zahraniční provenience, ale vzájemně si hodnotily domácí tvorbu z období vánočních svátků.
Přišla řeč také na následnou vlastní tvůrčí činnost s důrazem naučit se v dalších hodinách kurzu něco nového, zajímavého, co se bude líbit. A zejména ruční sešívání dek, polštářků a podobně, je vysoce ceněno.

Hodnotná ruční práce, hodnotný dar
„Často se lidé ptají, proč se zaměřuji na patchwork? Odpověď je velmi jednoduchá. Předně je to velký relax, práce a šití mne tak zaujalo, že z původního koníčka se již stal ohromný kůň,“ přiznala Věra Škrancová. To další účastnice sobotního klubu, Miroslava Boháčková, zase ocenila, že tato ruční práce s různými druhy látek ji plně uspokojuje.

„Musím přiznat, že jsem už sešila pěknou řádku polštářků, ale doma nemám ani jeden. Všechny jsem rozdala, protože se líbí a navíc mají svou hodnotu, protože se jedná o ruční práci.“ Hezké vyjádření na závěr, ke kterému již není potřeba něco dodávat.

Autor: Jaroslav Švanda