Proto, jakmile to bylo možné, se rozhodla osamostatnit a otevřela si specializovaný obchůdek, kde prodává bižuterii vlastní výroby a různé doplňky určené ženám, které se chtějí samy originálně zdobit.

Inspirace z měst

„Můj obchod se jmenuje Monde de perles, svět korálků. Podobné obchůdky, kterými jsem se inspirovala, jsem viděla především ve velkých městech. Často jsem od známých slýchala, že by si rády vyrobily samy nějaký šperk, ale pro doplňky musí jezdit kilometry daleko,“ vysvětlila Marika, proč se rozhodla otevřít si podobný obchod v Havlíčkově Brodě.

Do začátků jí hodně pomohly zkušenosti z obchodní branže, odvaha a fantazie. „Velké procento šperků vyrábím sama podle různých katalogů, i podle vlastní fantazie,“ upřesnila šperkařka. Určitou nevýhodou jejího obchůdku ale je, že se nachází mimo centrum města. „Zákaznice, které sem zavítají náhodou, jsou mile překvapené. Netušily prý, že i v Havlíčkově Brodě se najde obchůdek pro šikovné ruce,“ konstatovala Marika. Její obchod, který uvnitř vypadá jako malé orientální království, nenabízí ale jen korálky, ale také například moderní fimovací hmotu, veškeré doplňky určené k drátkování, polotovar na výrobu náušnic a náhrdelníků, speciální nitky k navlékání.

„Nejčastější klientelou jsou v poslední době děti, protože můj obchůdek je blízko základní školy Wolkerova. Školáci sem chodí nakupovat materiál do kroužku ručních prací,“ upřesnila šperkařka. Přestože trh dnes nabízí ženám množství různé hotové bižuterie v objemu až nebývalém, Maričiny zákaznice podle jejích slov dávají radši přednost vlastní výrobě než levným ozdobám z asijské produkce.

„Všechny korálky jsou kvalitní jablonecká bižuterie. Mezi zákaznicemi je žádaná,“ podotkla Marika s tím, jak výrazně se poslední léta změnil vkus především starších zákaznic. „Hlavně ženy kolem padesátky mě mile překvapují. Daleko mladší by se od nich mohly učit. Ženy středního věku už nechtějí být šedé myši. Nebojí se výrazných barev, a co je nejdůležitější, umějí tyto barvy vkusně kombinovat,“ zdůraznila šperkařka.