Hned dva případy, ve kterých hrají hlavní roli padělky tisícikorunových bankovek, se na přelomu roku objevily na Havlíčkobrodsku.


Při prvním se s falešnou tisícovkou pokusil jeden ze zákazníků zaplatit na benzinové stanici, ve druhém byla bankovka zjištěna při vkládání hotovosti na pobočce banky v Chotěboři.

Peníze prý dostal při výplatě
„Ve středu 4.ledna dopoledne přijali policisté na lince 158 oznámení, že na čerpací stanici na dálnici D1 u obce Mikulášov nedaleko Herálce, bylo jedním ze zákazníků placeno bankovkou v nominální hodnotě tisíc korun, která však nevykazuje základní bezpečnostní ochranné prvky a tudíž by se mohlo jednat o padělek. Personál peníze zajistil pro potřeby policie,“ konstatovala tisková mluvčí havlíčkobrodských policistů, Jana Mazourová.

Muž, který chtěl tisícovkou zaplatit svoji útratu, prý uvedl, že peníze obdržel v Praze jako část své výplaty.
„Bankovku poté ponechal obsluhujícímu personálu a k zaplacení zboží použil jiné peníze. Zajištěná tisícikoruna bude následně odeslána do České národní banky k ověření pravosti,“ doplnila včera Mazourová.

Padělek přinesl až do banky
Zřejmě další padělek se kriminalistům dostal na stůl již v závěru loňského roku. Policisté z oddělení hospodářské kriminality obdrželi trestní oznámení z pobočky jedné banky v Chotěboři. A opět šlo o bankovku stejné hodnoty.

„Zde upozornili na další podezření ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz. Toho se měl dopustit neznámý pachatel tím, že padělal bankovku opět za tisíc korun,“ vysvětlila k dalšímu případu nepravých peněz policejní mluvčí.

Tisícikorunu zaměstnanci banky zajistili při vkládání hotovosti na jeden z podnikatelských účtů. I tyto peníze byly odeslány do České národní banky ke zkoumání pravosti.

Oba případy nyní řeší odbor hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství v Jihlavě.