Prošlo jimi několik desítek účastníků. Budou pokračovat i letos.

„I v roce 2012 pokračujeme v pořádání Kurzu laické resuscitace pro veřejnost,jehož hlavním cílem je přiblížit účastníkům, jak podat první pomoc, a tedy jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo člověku, který to právě potřebuje. Každému z nás se může stát, že bude účastníkem dopravní nehody nebo před ním na ulici zkolabuje neznámý člověk a bude potřebovat naši pomoc,“ říká mluvčí nemocnice Petra Černo.

Kurzy zaměřené na dětskou resuscitaci se provádí na novém multifunkčním modelu novorozence.

Model blízký lidskému tělu

„Tento model slouží k nácviku kardiopulmonální resuscitace a základní novorozenecké péče. Model je vyroben ze speciálního silikonového materiálu, který je blízký lidskému tělu. Na modelu lze nacvičovat nejen resuscitaci včetně endotracheální intubace, ale také katetrizaci pupeční šňůry, zavádění nasogastrické sondy, orální i nasální odsávání, katetrizaci močového měchýře, kontrolu srdečního tepu na pupeční šňůře, a podobně. Tento moderní intubační model patří mezi nadstandardní vybavení novorozeneckých oddělení,“ popisuje Petra Černo unikátní techniku, kterou nemocnice při nácviku první pomoci využívá.

První kurz se uskutečnil 25. května za účasti 8 zájemců. „Každý z účastníků obdržel certifikát o absolvování kurzu a kartičku rychlé pomoci,“ upřesňuje mluvčí.
Kurzem účastníky provádí vrchní chirurgického oddělení Marie Kafková společně se staniční sestrou chirurgické jednotky intenzivní péče Danou Šolcovou a staniční sestrou interní JIP Zdeňkou Knobovou.

Kurzem již prošlo 50 účastníků. Kurz se koná pod záštitou chirurgického oddělení každou poslední středu v měsíci od 17 hodin a je nutné se na něj předem přihlásit.