Jeho mohutná dominanta turisty láká už zhruba sto padesát let.

„Zřícenina hradu byla zpřístupněna v druhé polovině devatenáctého století a za vstupné sem lidé chodí asi od roku 1915. Celkovou návštěvnost odhadnout nedovedu, ale v současné době je to okolo 25 tisíc turistů ročně,“ říká kastelán hradu a zároveň místostarosta Lipnice nad Sázavou, Marek Hanzlík.

Z těchto údajů je jasné, že hrad láká v posledních letech víc a víc, protože po sametové revoluci byla návštěvnost zhruba o třetinu nižší. Cizinci ovšem podle Hanzlíkových zkušeností hromadně cestu na Lipnici nenašli. „Tvoří pouze malé procento návštěvníků,“ říká kastelán. Otevřeno zde ovšem není celoročně, ale běžná sezona se na hradě počítá od dubna do října.

Památka však nenabízí pouze samotné prohlídky. Organizují se zde kulturní programy všeho druhu, výstavy a nechybí ani možnost svatebních obřadů nebo komerčního nájmu. Jisté rezervy má hrad, co se jeho samotné přístupnosti týče.
„Hrad je zatím zpřístupněn jen zčásti. Rádi bychom do budoucna zpřístupnili další prostory a vybavili je zajímavou expozicí a zatraktivnili hrad pro více zájemců,“ zamyslel se Hanzlík.

Ostatně samotná gotická stavba není jedinou věcí, která by do obce mohla přilákat ještě více návštěvníků. Okolí Lipnice nabízí krásnou přírodu, koupání v zatopených lomech, kulturní akce v samotné obci a širším okolí nebo tradici spisovatele Jaroslava Haška. To vše teoreticky poskytuje zajímavé možnosti pro podnikání. Ubytovací a stravovací prostory však zažívají plnou zátěž pouze několik měsíců v roce.

„Je zřejmě těžké udržet kvalitu, ale i kvantitu pro tři měsíce sezony. Kapacita ubytování je vcelku uspokojivá a zřejmě i odpovídá poptávce, u stravování je to ale asi horší,“ dodal Marek Hanzlík.