Úbytek návštěvníků je však prý znát, a to hlavně na firemní a hotelové turistice.
„Na tuto klientelu se zaměřujeme nejvíc. Soukromí zákazníci zabírají jen menší procento našeho obratu, ale právě to chceme změnit,“ říká provozovatelka hotelu Lenka Čeplová. Brixen ve svých útrobách povětšinou vítá především obyvatele České kotliny, ale i procento zahraničních návštěvníků je zde poměrně vysoké.

„Dá se říci, že tu cizinci činí asi 35 procent našich zákazníků, domácí turisté zbytek. Naopak délka pobytu se přesněji vyčíslit nedá, je velmi různá. Dá se ale říci, že povětšinou se u nás klienti ubytovávají zpravidla jednu až tři noci,“ zalovila v paměti Čeplová.
Ta zároveň přiznává, že v poslední době je přece jen úbytek turistů znát. „Samozřejmě pokles je vidět jak na kongresové turistice, tak firemní. Společnosti tolik neškolí, nebo stahují své akce místo dvoudenních na jednodenní. Ani v současné době nemáme stoprocentně plno, ale co není dnes, může být zítra nebo pozítří,“ podotkla s úsměvem provozovatelka hotelu.

Je tedy třeba hledat recept na zvýšení návštěvnosti. Jednou z cest by prý mohlo být větší zaměření na soukromou turistiku. „Pokoušíme se oslovit cestovní kanceláře jak v České republice, tak i v zahraničí. Například v Německu nebo Polsku,“ doplnila Lenka Čeplová. Podle ní je v tomto směru právě Polsko pověstným polem neoraným.

Ale existují i další možnosti. Každý, kdo si dnes pustí internetový prohlížeč nebo se přihlásí do emailu, má před očima takřka záplavu slevových nabídek na různých portálech . Zprvu možná poněkud opomíjená alternativa si však hlavně v posledních měsících našla cestu na výsluní.

Slevy jsou hitem
„Je to hit poslední doby, a to jsou různé slevové portály. Ani jsem nedoufala, že to může mít celkem úspěch. Za poslední dva týdny se prodalo skoro padesát poukazů, to znamená zhruba sto osob. Jsou to převážně lidé středního věku, soukromí turisté. Ti se zaměřují hodně na památky, v kurzu je Telč nebo Kutná Hora. V nejbližší době budeme podobné akce opakovat a zaměříme se na cykloturistiku. Vždyť Vysočina je tak krásná,“ dodala na závěr provozovatelka hotelu.