A i na Havlíčkobrodsku je velké množství objektů, které se právě v tomto období stávají cílem zlodějů.

„Rekreační objekty nejvíce ohroženy mimo hlavní sezonu, kdy jsou většinou opuštěné,“ dosvědčila tuto tezi tisková mluvčí havlíčkobrodských policistů, Jana Mazourová. Touto trestnou činností jsou podle zkušeností kriminalistů nejvíce ohroženy chatové oblasti u rybníka Řeka nedaleko Krucemburku, u Rovného na Ždírecku, a na celém území podél řeky Sázavy.

„Vloupání se dopouštějí většinou pachatelé, kteří v objektu přespí, nají se, odcizí dobře zpeněžitelné věci, ale i oblečení nebo potravinové zásoby. A pokračují pak dál. Jinou kategorií jsou pachatelé, kteří vědí, pro co do chalupy nebo chaty jdou – ve většině případů je to elektronika, starožitnosti, ale také zahradní technika,“ rozdělila Mazourová zloděje na dva druhy.

Mnoho chatařů se po negativních zkušenostech poučilo a ve svých staveních raději nic cenného nenechávají. Někteří dokonce vycházejí lupičům takřka vstříc. Známý z médií je například chatař ze severních Čech, který po několikanásobném vloupání už od jisté doby nechává svoji chatu odemčenou, bez cenností a drobné věci, jako kompoty a jídlo, nechával na stole lupičům se vzkazem „Nic jiného tu nemám“.

Ostražitější jsou už i majitelé chalup na Vysočině. „Pokud vím, že se na chatu delší dobu nedostanu, vše, co má pro mě nějakou hodnotu, odvezu domů,“ potvrdil například Jiří Novák, který již mnoho let jezdí na chalupu nedaleko řeky Sázavy. A zřejmě ví proč.

„Jen za prosinec evidujeme deset případů vloupání do rekreačních objektů na Havlíčkobrodsku. Hmotná škoda se vyšplhala na více jak dvě stě tisíc korun. K poslednímu došlo počátkem ledna u Starého Ranska, kdy pachatel vypáčil okna i dveře a z chaty ukradl čerpadlo, potraviny a alkohol. Majitelka vyčíslila škodu na téměř 10 tisíc korun,“ popsala případ Jana Mazourová.

Podle ní však snad ani nelze vloupání do rekreačních objektů nikdy zcela vyloučit, ale zlodějům můžeme jejich práci minimálně hodně znepříjemnit. „Mechanické zábranné prostředky jsou základem. Dokážou pachatele zdržet, případně odradit od nekalého úmyslu. Navíc je třeba chránit i přilehlé garáže, kůlny nebo dřevníky. Policisté se snaží být v kontaktu s majiteli a usilujeme o to, aby občané, kteří v blízkosti žijí, upozornili na pohyb neznámých osob,“ doplnila Mazourová. Součástí jsou i pravidelné či nepravidelné kontroly policistů v chatových oblastech. Ty mívají své opodstatnění.

„Při jedné v prosinci loňského roku nalezl psovod v jedné z chat u chatové oblasti Dobrá ženu, která se vloupala dovnitř. Ta odmítala sdělit svoji totožnost a hlídka pak na místě zjistila, že se jedná o hledanou ženu, která v polovině měsíce prosince utekla z psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. V chatě několik dní bydlela, ale nic neukradla. Ještě téhož dne byla předána zpět do léčebny,“ dodala jednu z posledních zkušeností policejní mluvčí.

Co může pomoci
- pravidelná péče o zahradu – v zimě je odklizený sníh, v létě posekaný trávník, uklizené zahradní nářadí a technika
- dokonalý výhled na vstupní branku či vrata, uzamykání dveří v domku, přilehlých prostorů, skleníků, chlívků apod.
- mít objekt dostatečně pojištěn
- pro případ vloupání se vyplatí si poznamenat výrobní čísla přístrojů a věcí (pro potřeby policie a pojišťoven)
- nejrůznější sousedská výpomoc
- nesmíte zapomenout ani na kvalitní osvětlení objektu a jeho okolí