Zapisovat se mohou zájemci do počítačových a nepočítačových oborů. Nepočítačové jsou v nabídce tyto: Slohový vývoj architektury v Čechách, Dějiny Havlíčkobrodska – 19. století – obecné dějiny I, Život našich předků – kapitoly z etnologie, Psychologie, Historie evropské a české krajinomalby, Zdravý životní styl, Rodopis – pátrání po našich předcích II – navazující kurz, Dějiny hudby a Česká válečná a poválečná poezie.

Z počítačových je pak na výběr: Práce s multimédii, Práce s internetem, Práce v textovém editoru MS Word, Práce v tabulkovém procesoru MS Excel, Digitální fotografie, První kroky s PC a internetem, PC pro mírně pokročilé, PC pro pokročilé, Užitečné programy názorně. Senioři si pak mohou vybírat z následujících: Žijeme on-line – začátečníci, Žijeme on-line – mírně pokročilí, Žijeme on-line – pokročilí; a pro děti je připraven oblíbený Baltík – programování, práce na PC, práce s internetem.

„Výuka Univerzity volného času probíhá v budově Staré radnice jednou za čtrnáct dní. Je přístupná všem cílovým skupinám veřejnosti a je zpoplatněna. Ve studiu jsou formou slev finančně zvýhodněni senioři, maminky na mateřské, nezaměstnaní a zdravotně znevýhodnění,“ informovala Marcela Valecká z knihovny. Základní kurzovné na nepočítačové obory je 300 korun, zvýhodněné 200 korun, na počítačové 500 korun, zvýhodněné 300 korun. Pouze kurz digitální fotografie stojí 650, případně 400 korun.

Univerzita volného času působí při Krajské knihovně Vysočiny a brzy oslaví desátý rok existence. Konkrétně v září letošního roku. Od počátku se ale jeho cíle nijak výrazně nezměnily: nabídka možnosti aktivně a kvalitně trávit volný čas, prohlubovat a rozšiřovat vědomosti, odstraňovat stereotyp.