Za metr krychlový včetně stočného budou tedy lidé nově platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu daně z přidané hodnoty se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta. Uvedl to Jan Kadlec, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace.

U jiných velkých vodárenských podniků v kraji platí nové ceníky už od začátku roku. Ke zdražování na Havlíčkobrodsku přispělo zvyšování výrobních nákladů a mírný pokles spotřeby pitné vody. „Ale dbáme na to, aby výsledná cena byla solidární,“ uvedl Kadlec.

Na Havlíčkobrodsku stál v minulém roce metr krychlový vody 61,48 koruny. Od ledna se odběratelům platby zvedly o čtyřprocentní navýšení daně z přidané hodnoty. Po únorovém zdražení vydají za metr krychlový pitné vody a stočné ve srovnání s loňskem navíc 3,50 Kč.

Vodné bude 34,97 korun za metr krychlový a stočné u stejného objemu vody 30,02 korun. Jednotná cena platí jakpro domácnosti, tak i pro firmy.

Společnost Vodovody a kanalizace zásobuje kolem sedmdesáti tisíc obyvatel Havlíčkobrodska, vodu dodává i na Čáslavsko, Pelhřimovsko a Hlinecko. Akcionáři společnosti jsou většinou města a obce.

Oprava přivaděče vody ze Švihova

Investice do obnovy a modernizace infrastruktury se ročně pohybují kolem 65 milionů korun. Letos Vodovody a kanalizace plánují zahájení rekonstrukce přivaděče pitné vody z vodní nádrže Švihov. Tuto akci podpoří i Evropská unie.

Cena vody v dalších oblastech kraje
Jihlavsko: V regionu Jihlavska stoupla od ledna cena za metr krychlový pitné vody a stočné v meziročním porovnání o 12 procent na 76,05 korun.
Žďársko: Lidé na Žďársku platí v novém roce za vodu 77,70 korun, tedy o 11,1 procenta více.
Třebíčsko: V oblasti Třebíčska se platby za metr krychlový letos zvýšily o desetinu, na výsledných 78,90 korun.