Pozorní diváci, kteří bedlivě sledují různé televizní vědomostní soutěže, ho mohli vidět loni koncem roku v jednom z dílů populárního AZ kvizu, který každý den odpoledne vysílá veřejnoprávní televize.

Miroslav Radouš sice neodešel jako hlavní vítěz, ale ani tak si ostudu neudělal. „Řekněme si to upřímně. Neuspěl jsem vinou vlastních chyb, ale částečně i nepřízní osudu,“ konstatuje Radouš, který o sobě tvrdí, že je velmi soutěživý typ. Má rád křížovky, hádanky, kvizy všeho druhu, je dokonce předsedou hádankářského kroužku.

Taje ze zákulisí

„V otázce, kdy se mě ptali na celé jméno legendárního italského vůdce Garribaldiho, jsem neuhodl křestní jméno, což mě poněkud vyvedlo z míry, navíc můj soupeř byl velmi vědomostně zdatný. Narozdíl ode mě měl za sebou už několik úspěšných kol,“ přiblížil Miroslav Radouš průběh soutěže, kterou pravidelně sleduje den co den. To byl také důvod, proč se do ní přihlásil. Chtěl vědět, jak obstojí v reálu před kamerou.

Do soutěže se přihlásil loni v půli roku. „Po přihlášce následovalo pozvání na konkurz do Brna. Bylo nás tam asi pětadvacet. Dostali jsme řadu otázek, na každou jsme měli odpovědět během deseti vteřin. Kdo odpověděl dobře aspoň na polovinu otázek, čekalo ho pozvání do brněnské televize,“ vysvětlil Radouš. Účast v soutěži byla prý pro něho cenná i proto, že viděl, jak se pořad natáčí a prozradil i některé taje ze zákulisí. Například to, že soutěžící si stolky, u nichž budou stát, losují, že na odpověď mají přesný časový limit a věcné ceny za účast, pro které se rozhodují jakoby před kamerou, si v klidu vyberou už předem.

“Do AZ-kvizu se přihlásím zase, ale musím počkat. Protože jsem už byl před kamerou, mám od pořadatelů roční distanc. AZ-kvizu fandím, protože je to v současné době jediná kvalitní vědomostní soutěž tohoto typu na obrazovce, přestože se v ní nedají vyhrát velké peníze. Snad mi to příště vyjde,“ doufá Radouš, který si cení i možnost setkat se se zajímavými lidmi.