O budoucnost kulturního domu Ostrov panují obavy. Není totiž zcela vyloučeno, že prakticky jediné místo v Havlíčkově Brodě vhodné k pořádání plesů nebo velkých hudebních koncertů změní v brzké budoucnosti majitele.

Budovu, ve které se nachází velký sál a kanceláře, má několik majitelů, z nichž každý vlastní určitý podíl. Nejedná se však o objekt kina. Většinovým vlastníkem je Odborový svaz pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (OSTOK) se sídlem v Praze.

Budova nevynáší
Vzhledem k tomu, že město je také jedním z podílníků, dorazila nedávno na havlíčko᠆brodskou radnici neoficiální nabídka k odkupu budovy za šestnáct milionů korun. Kulturní dům totiž již nutně potřebuje rekonstrukci za několik milionů. „Nemáme zájem podílet se na nákladech společnosti, která nám nepřináší příjem,“ nechala se slyšet předsedkyně odborového svazu Miroslava Palečková.

Radní se kvůli tomu rozhodli na zítřek svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. „Skutečně jsme byli požádáni, zda bychom neodkoupili majoritní podíl u této budovy,“ řekl včera starosta Jan Tecl. Mezitím však hlavní majitel svoji nabídku stáhl. Podle informací Deníku již totiž má zájemce o koupi. Zastupitelé tedy tak o návrhu možná nyní ani jednat nebudou.

„Nic podepsáno není. Někteří vlastníci nabízeli své podíly k prodeji,“ vysvětlil jednatel společnosti KD Ostrov s.r.o., která budovu provozuje. Není tak divu, že současná situace vyvolává strach o budoucnost sálu nejen u veřejnosti, ale i u pořadatelů akcí, které se zde pravidelně konají.

„Přijďte se podívat na 22. Podzimní knižní veletrh. Ten se bude konat 19. a 20. října a asi se divíte, proč Vás na něj zvu už teď. Hrozí totiž, že to bude poslední knižní veletrh v Havlíčkově Brodě,“ napsala například ve své zprávě, která dorazila i do redakce Deníku, pořadatelka veletrhu, Markéta Hejkalová.

Jeden z městských úředníků, Josef Jukl, měl totiž prohlásit že: „rozpočty by koupě i následný provoz a technické zhodnocení objektu neúměrně zatížily“. Právě to přimělo Markétu Hejkalovou k sepsání prohlášení.

Kdo rozhoduje?
„Znamená to, že některé peníze jsou těžší než jiné? Že na radnici nerozhodují zvolení zastupitelé, ale úředníci? Že kvůli doporučení jednoho úředníka budou občané Havlíčkova Brodu připraveni o taneční, plesy, koncerty a také o Podzimní knižní veletrh?“, ptá se veřejně Hejkalová.
O budoucnosti sálu se tak s největší pravděpodobností rozhodne na valné hromadě vlastníků, která je naplánována na konec ledna, přestože hlavním bodem programu by měla být nákladná rekonstrukce a digitalizace sousedícího kina. Na schůzi byli pozváni i zástupci města, které provoz objektu dotuje a chtělo původně navýšit svůj podíl.

„Teprve poté uvidíme jak postupovat dál, a zda třeba jednat o koupi. Pokud by k tomu skutečně teoreticky došlo, museli bychom hledat zdroje financování,“ dodal starosta Tecl. Ten potvrdil, že v současném rozpočtu města se s touto koupí nepočítá.
Rekonstrukci za zhruba dvanáct milionů navíc vyžaduje i hlavní sál.