Oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě patří k těm spolkům, které od svých „mateřských“ organizací dostávají dotace až téměř v polovině roku. Do té doby se o sebe musejí postarat samy a téměř neustále zápasí s nízkým rozpočtem.

Dotace až v létě

„Roční rozpočet pro naši organizaci je 200 tisíc korun. Každý měsíc musíme zaplatit jen za nájem a služby dva a půl tisíce korun. Dotace na činnost, které získáváme z ústředí, jsou ve výši asi 50 tisíc korun,“ upřesňuje Chlupáčková. Tento výrazný nepoměr by měla organizace vykrýt dotacemi od sponzorů a různou výdělečnou činností, což podle ředitelky není vůbec jednoduché.

„První dotace z ústředí Českého červeného kříže dostaneme až v červnu. Krize na nás ale doléhá plnou silou. Podniky a firmy šetří, kde se dá. Sponzorské příspěvky dostáváme jen výjimečně. K těm štědrým, kteří na nás nezapomínají patří například firma Chládek a Tintěra, sklář Jiří Hudera nebo firma Mateza,“ říká Chlupáčková.

Jednou z možností, jak zvýšit svoje příjmy, je pro oblastní spolek Českého červeného kříže školení v poskytování první pomoci v podnicích a firmách. Jenže o tyto znalosti je stále menší zájem. „Jak jsem řekla, podniky a firmy šetří, škrtají, co je podle jejich názoru nepodstatné, takže školení první pomoci je zřejmě v jejich rozpočtu až na posledním místě. Jednou z mála společností, kde školíme pravidelně, je havlíčkobrodská Futaba. To samé je v autoškolách. Jediná autoškola v Havlíčkově Brodě, která si školení řidičů v oblasti poskytování první pomoci objedná, je autoškola Pipek. Jak to dělají ostatní, nevím. Přitom poskytnout první pomoc by mělo být pro řidiče stejně důležité, jako řídit auto,“ krčí rameny ředitelka a dodává: „Máme se postarat o sebe sami, ale to se dá těžko, když všude, kam se obrátíte, máte zavřené dveře.“

Za velmi pozitivní skutečnost ale považuje Chlupáčková pomoc města Havlíčkův Brod, které loni, kdy oblastní spolek zápasil s finanční krizí, kdy hrozilo, že spolek ukončí činnost a proto žádal město o prominutí nájmu za využívané prostory, umožnilo oblastnímu spolku odborně proškolit členy několika příspěvkových organizací města. „Školili jsme zaměstnance městského úřadu nebo pracovníky mateřské školy,“ upřesňuje Chlupáčková.

První pomoc do škol

Odpustit nájem jednomu spolku by totiž nebylo podle starosty Jana Tecla vůči ostatním spolkům fér. „Z tohoto důvodu požádáme o proškolení našich zaměstnanců v oblasti poskytnutí první pomoci, a to i zaměstnanců příspěvkových organizací města. Částka, kterou takto Český červený kříž získá, se bude blížit výši požadovaného prominutí nájemného, o které ČČK žádal. Věříme, že tím pomůžeme zachránit činnost této organizace, jejíž potřebnost a zásluhy si plně uvědomujeme,“ zdůraznil starosta.¨

Dalším pozitivem je podle Chlupáčkové přístup Kraje Vysočina, který už několik let zařazuje do výuky vyšších ročníků základních škol projekt První pomoc do škol. „Letos budeme opět školit celkem 844 žáků základních škol z Havlíčkobrodska. Projekt začíná už v lednu, pro nás je to velmi významná finanční pomoc, ale také uznání našich odborných znalostí v oblasti zdravovědy,“ zdůrazňuje ředitelka.

Z ústředí brodský červený kříž pomoc čekat nemůže. Pražské vedení rozděluje spolkům jen dotace, jež dostává od Ministerstva zdravotnictví. Proto nabádá oblastní spolky, aby začaly vyvíjet větší aktivitu a snažily se získat peníze na činnosti samy.