VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morový sloup přežil tři staletí i vznik Československa

Havlíčkův Brod – Každý, kdo prochází přes Havlíčkovo náměstí si nemůže nevšimnout zajímavé a osamocené stavby kamenného sloupu se sousoším světců.

27.1.2012
SDÍLEJ:

Sloup a kašna. To jsou dvě stavby již staletí neodmyslitelně spjaté s Havlíčkovým náměstím. Foto: Státní okresní archiv Havlíčkův Brod

Obyvatelé města kolem této barokní památky procházejí již téměř tři staletí. Postavena byla na počátku osmnáctého století a vžil se pro ni takřka zlidovělý název morový sloup. Při dotazu jaký je rozdíl mezi morovým a Mariánským sloupem, případně kolik světců je tu osazeno, však dostanete mnohé kolemjdoucí do rozpaků.

Výstavba sloupů na centrálních prostranstvích byla intenzivní v katolických zemí hlavně v sedmnáctém a osmnáctém století. Tyto prvky často drobné, ale díky umístění viditelné barokní architektury se staly významným výrazovým prostředkem katolické víry. A ani v Čechách snad nebylo jediného významnějšího sídla, kde by takový sloup nebyl.

Dělení staveb

Správně nedělíme tyto stavby na morové a mariánské, ale na sloupy Panny Marie (mariánské) a sloupy Nejsvětější Trojice (trojiční) podle jejich zasvěcení a provedení.

Trojiční sloupy bývaly zasvěceny Nejsvětější trojici – Otci, Synu i Duchu svatému. Mariánské sloupy byly spojovány s mariánským kultem a zároveň však mohly být i stavěny jako ochrana před morem, či poděkování za konec epidemie. Panna Marie je totiž patronkou nemocných, a tak byla často při morové vlně žádána o pomoc. Že v Havlíčkově Brodě se jedná též o morový sloup není pochyb. Důkazem je nenápadná malá soška sv. Rozálie, která je jednou z nejvýznamnějších patronek v boji s touto chorobou. Zpodobňována bývá jako ležící žena ve stylizované jeskyni.

Svoji polohu má sloup situovanou do obrácené úhlopříčné osy spojující jihozápadní roh (ústí Svatovojtěšské ulice) s rohem severovýchodním u Rubešova náměstí. Protneme- li pomyslnou přímkou sloup s barokní kašnou, navede nás to do uličky končící v jižní straně náměstí. To jistě nebylo náhodné. V době jeho stavby na náměstí zeleň nebyla, a tak se lze domnívat, že mariánská socha měla stát ve směru pohledu, ať jste na náměstí vstoupili odkudkoliv.

„Na vrcholu se nachází Panna Marie Vítězná a na podstavcích sochy zemských a městských patronů – sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého, sv Floriana a sv. Ondřeje. Ve výklenku pak stojí malá soška svaté Rozálie. Mariánský sloup byl postaven v období let 1702 – 1717 pravděpodobně G. B. Bullou z Chrudimi (autor i mohutného sloupu v Hradci Králové – pozn. red.),“ stojí na internetových stránkách havlíčkobrodského muzea Vysočiny.

Ohrožení po vzniku republiky

Během svojí existence byla stavba v prvním období po vzniku samostatného Československa vážně ohrožena. Při hledání vhodného místa pro umístění sochy Karla Havlíčka Borovského bylo vážně uvažováno o odstranění sloupu. Možná se rada města inspirovala příkladem davové demolice mariánského sloupu ze 3. listopadu 1918 z pražského Staroměstského náměstí. Naštěstí zásahem uznávaného konzervátora Zdenka Wirtha bylo stržení památky zabráněno. Socha Karla Havlíčka si nakonec v roce 1924 našla důstojné místo v městském parku a sloup zůstal na svém místě uchován i pro další generace.

Příště: historie podloubí na havlíčkobrodském náměstí.

Libor Honzárek, Jakub Janáček

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Havlíčkobrodsko – S úderem druhé hodiny se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Už první průběžné výsledky ukázaly, že volební účast překročila na Havlíčkobrodsku dalece 64 procent a jasným vítězem voleb se stalo ve většině případů hnutí ANO před ODS a KSČM. Výrazný úspěch zaznamenali Piráti i SPD Tomia Okamury a KDÚ-ČSL.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení