Na rušné státní silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou se totiž u odbočky na Zvonějov objeví v obou směrech značky se zákazem předjíždění. Ve směru na Havlíčkův Brod bude navíc před křižovatkou omezena rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině.

Tyto všechny změny odstartoval jeden hrůzostrašný zážitek, který prožila maminka dvou dětí ze Zvonějova Lucie Poulová. „Jela jsem od Havlíčkova Brodu a odbočovala doleva na Zvonějov. Stála jsem u středu silnice, signalizovala změnu směru jízdy a dávala jsem přednost protijedoucím autům. Stojím a odbočuji, auto za mnou mě podjíždí, auto proti mně jede a nějaký, s prominutím, debil ho začne v dost velké rychlosti předjíždět přes plnou čáru,“ popsala.

Řidička, která měla v autě dvě malé děti, zůstala ochromená. „Skoro jsem nedýchala, protože jsem viděla, že do nás za okamžik narazí. Absolutně jsem nevěděla, co mám dělat, nemohla jsem ale dělat vůbec nic. Naštěstí řidič, který byl předjížděn, na poslední chvíli zajel na pravou krajnici a ten, co ho předjížděl, se taktak vyhnul mému autu. Jednalo se o vteřiny, možná ani ne,“ vylíčila Poulová.

Tento zážitek byl pomyslnou poslední kapkou, která ji přiměla napsat v polovině prosince elektronický dopis adresovaný Kraji Vysočina, obci Štoky a Ředitelství silnic a dálnic v Jihlavě.

Jako první zareagoval kraj

V dopise žena popsala nejen hrůzný zážitek, ale také problémy s odbočováním či vyjížděním na hlavní silnici, které mají Zvonějovští stále.
V zálivu, kde zastavuje autobus, navíc prý často stojí kamiony, které už úplně brání výhledu při vyjíždění na hlavní silnici. V létě se ještě přidává vzrostlá vegetace.

Jako první na dopis zareagovala Iveta Hájková z odboru dopravy krajského úřadu. Ta na počátku ledna nařídila místní šetření za účasti zástupců kraje, obce Štoky, jihlavského Ředitelství silnic a  dálnic, policie a několika obyvatel Zvonějova.

Všichni se shodli, že křižovatka u Zvonějova je opravdu velmi nepřehledná, a navrhli několik opatření, která situaci zlepší. Vykonáním dohodnutých kroků bylo pověřeno Ředitelství silnic a dálnic, které je správcem státní silnice první třídy číslo 38.

„Celá záležitost je nyní ve správním řízení, nicméně provizorně bude situace vyřešena přenosnými dopravními značkami. Ve směru od Havlíčkova Brodu budou umístěny značky se zákazem předjíždění, ve směru od Jihlavy zákaz předjíždění a omezení rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině. Po skončení správního řízení bude osazeno trvalé dopravní značení a na jaře se také uskuteční úpravy vodorovného značení autobusových zastávek bílou barvou,“ popsala ředitelka jihlavské správy ŘSD, Marie Tesařová.

Zvonějovští by tak mohli být spokojení. „Mám určitě radost, že se konečně něco začalo dít, ale radost je to jen částečná. Chtěli jsme totiž ještě zřídit přechod pro chodce, ale to nám zamítli. Nebo alespoň chodník,“ žádá Poulová.

Výstavbu chodníku by však už musel realizovat městys Štoky. „O případné výstavbě chodníku rozhodnou zastupitelé v březnu, kromě toho se ještě zabýváme návrhem umístit ve směru od Jihlavy měřič rychlosti, který by ještě podpořil dopravní značení omezující rychlost. Zda některý z těchto návrhů bude realizován, se tedy rozhodne na březnovém zasedání zastupitelstva,“ uzavřel starosta městyse Štoky, Pavel Královec.

Co se změní:
Ve směru od Havl. Brodu: zákaz předjíždění (na obou stranách silnice)
Ve směru od Jihlavy: zákaz předjíždění, omezení rychlosti na 70 km/h
V obou směrech: vodorovným dopravním značením (bílou barvou) budou vyznačeny zastávky autobusu
Od dubna do června bude ŘSD odstraňovat zeleň bránící ve výhledu.