Pod dohledem sládka chotěbořského pivovaru, Oldřicha Záruby, se tam „rodí“ třináctistupňový světlý nefiltrovaný ležák. Nese označení Naše pivo.

„Jde o silné hořké pivo,“ upřesnil Petr Černý, spolumajitel ždíreckého Penzionu Na Ranči a dodal, že pracovní název piva zněl Rančer. „Na jídelních lístcích jsme v nabídce nápojů nabízeli i naše pivo a nakonec jsme toto jednoduché, ale zcela výstižné označení, vybrali jako konečné,“ dodal Černý.

Studniční voda

Várky, které ve Ždírci nad Doubravou v současné době připravují, se prozatím svým množstvím liší. „Někdy vaříme čtyři sta, jindy zase pět set litrů piva. Technologie nám ale umožňuje vařit až 1 150 litrů,“ pokračoval Černý s tím, že suroviny na výrobu piva si nakupují sami. „Studniční vodu máme vlastní,“ dodal Černý.

Na ždíreckém Našem pivu si prozatím mohou pochutnat pouze hosté penzionu. „Do budoucna ale uvažujeme o tom, že bychom pivo stáčeli i do vlastních originálních lahví. Nepůjde ale o žádnou stáčírnu. Jde nám spíš o dárkový sortiment, vždycky v počtu několika málo desítek kusů,“ upřesnil Petr Černý.
Technologii restauračního minipivovaru dodal Penzionu Na Ranči havlíčkobrodský Ross Holding. Potvrdila to Zdena Stryková, manažerka komunikace společnosti.

Podle ní byla součástí dodávky kompletní technologická část zahrnující varnu, spileční kádě, ležácké tanky, přetlačný tank, stanici kysličníku uhličitého a část automatizace. Ta zajišťuje samostatnou činnost jednotlivých procesů, které jsou přes sedmnáctipalcový dotykový displej sledovány, vyhodnocovány a potvrzovány. Součástí technologického vybavení jsou i menší podružné celky, které se starají o kompletní chlazení prostorů, spilečních kádí, chlazení mladiny, výrobu ledové vody a dále přípravu a rozvod tlakového vzduchu. O sanitaci celého pivovaru se stará mobilní CIP stanice.

Cílem automatizace pivovaru je, aby výsledný produkt dosahoval stále stejných kvalit a mohla ho obsluhovat pouze jediná osoba .