VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majstrštych policie roku 2011 na Brodsku? Pachatel zadržený a odsouzený do dvou dnů

Havlíčkův Brod – Mírný pokles trestné činnosti a vyšší procento objasněných případů. Takový je nejdůležitější obecný výstup z právě zveřejněné statistiky, která dokumentuje práci havlíčkobrodského Územního odboru Policie České republiky v roce 2011.

4.2.2012
SDÍLEJ:

Územní odbor Policie České republiky v Havlíčkově Brodě řídí plukovník Pavel Nováček od prvního ledna 2010. Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

K nejdůležitějším bodům se vyjádřil vedoucí odboru, plukovník Pavel Nováček.

Můžete na základě výsledků roku 2011 označit Havlíčkobrodsko za bezpečný region?
Jsem přesvědčen, že ano. Mohu si to dovolit i díky srovnání s rokem 2010. Jak už bylo uvedeno výše, celkový nápad trestné činnosti se u nás mírně snížil. Nejde sice o žádné závratné číslo, ale pokles to je. A navíc se policistům našeho odboru podařilo zvýšit počet objasněných a uzavřených případů. V loňském roce jsme řešili 1 606 případů trestné činnosti a v 788 případech jsme vypátrali pachatele. Objasnili jsme tedy téměř každý druhý případ. V procentuálním vyjádření to je 49,07 % a v porovnání s rokem 2010 to znamená navýšení o více než tři a půl procenta. Myslím, že stojí za zmínku i fakt, že toto číslo je v průběhu posledních pěti let nejvyšší.

Víte, jak je na tom, co se týče objasňování, Policie ČR jako celek?
Vím. Policie v loňském roce objasnila necelých devětatřicet procent případů.

Vidím, že jste s výsledky územního odboru, který řídíte, spokojen.
Nezastírám to.

Co ke zvýšení počtu objasněných případů přispělo?
Aktivní a důsledný přístup policistů, větší spolupráce jednotlivých složek územního odboru. Nechci samozřejmě snižovat výkon žádné z nich, ale k výrazně vyšší objasněnosti přispěla práce obvodních oddělení.

Tedy žádná kouzla s výší škody, překvalifikování trestných činů na přestupky a podobně?
Ne. To v žádném případě.

Jak si brodská policie poradila s těmi nejzávažnějšími případy? Máte z loňska nějaké resty?
Jediný případ vraždy, šlo o vraždu seniorky v Ledči, byl vyřešen a uzavřen krajskou kriminální policií v součinnosti s kriminalisty brodského územního útvaru. Znásilnění jsme neřešili žádné. Ze sedmi případů pohlavního zneužívání bylo objasněno šest. Loupeží bylo deset, na čtyřech ještě pracujeme. Rád bych připomněl, že se našim kriminalistům, ve spolupráci s krajským integrovaným operačním střediskem, podařilo dopadnout i pachatele prosincového anonymního oznámení o uložení nástražného výbušného systému v Komerční bance v Havlíčkově Brodě. Do dvou hodin jsme toho člověka měli. A co víc. Do dvou dnů byl i odsouzen.

Můžete ještě připomenout ty resty?
Vezmu to heslovitě: jde o přepadení čerpací stanice Lukoil v Havlíčkově Brodě, pošty v Lípě, a dvou nočních barů v Havlíčkově Brodě.

A co hospodářská kriminalita?
Kromě objasňování případů padělaných bankovek uváděných do oběhu jsou i zde výsledky uspokojující. Naši kriminalisté například rozkryli čtyři velké případy majetkových podvodů, v nich se točilo přes dva a půl milionu korun.

Vypátrání pachatelů je věc jedna. Druhá třeba vrácení ukradeného zboží, majetku…
To je pravda. V uplynulém roce brodská policie například zajistila výnosy z trestné činnosti, které máte na mysli, ve výši dvou milionů a skoro osmi set tisíc korun. Jen pro zajímavost, v porovnání s rokem 2010 to znamená nárůst o tři čtvrtě milionu korun.

Trestné činnosti se, bohužel, občas dopouštějí i sami policisté. Stíháte u vás někoho?
Mimo službu není postaven žádný z mých policistů. A nebylo tomu tak ani v loňském roce. Z toho vyplývá, že se nikdo z nich žádné trestné činnosti nedopustil.

Teď naopak. Měl jste vloni možnost někoho ze svých podřízených pochválit za mimořádný, dejme tomu i hrdinský čin?
To ne, ale vážím si všech policistů, kteří ke své práci přistupují zodpovědně a profesionálně. Těší mě, když si mohu přečíst dopisy od lidí, kteří píší, že se k nim naši policisté chovali korektně, slušně a ohleduplně. Nevím, jestli to je hrdinský čin, ale jeden z našich policistů, který při pátrání našel v terénu pohřešovanou a zraněnou ženu, ji vzal do náručí a dlouhé desítky a desítky metrů ji nesl až k místu, kam mohlo přijet auto. Hrdinský čin to asi není, ale záslužný rozhodně ano.

Už několikrát jsme dostali podnět od lidí ze Skřivánku. Řidiči tam často překračují rychlost. Co s tím budete dělat?
Je fakt, že Skřivánek patří k problematickým místům. Vedoucí dopravního inspektorátu mě informoval o opakovaných kontrolách měření rychlosti.

Lidé ze Skřivánku ale říkají, že tam policie vidět není.
Že není vidět? To ale přece neznamená, že tam není přítomná. Ale je pravda, že dopravní policie řeší přestupky s přistiženými řidiči na jiných místech. Mimochodem: řidiči v úseku u Skřivánku překračují tam povolenou sedmdesátikilometrovou rychlost v průměru o patnáct kilometrů v hodině. Neříkám to rád, ale to zas tak moc není. Nejvyšší rychlost, kterou tam dopravní policisté zaznamenali, dosáhla 136 kilometrů v hodině. Ale to byl opravdu jen ojedinělý případ. Exces.

Mimochodem, když jsme u těch řidičů – hříšníků, kolik dopravní policie zadržela řidičských průkazů?
Vloni byla mnohem přísnější, než v roce 2010. Odebrala 73 řidičských oprávnění. Předloni to bylo jen 56. I jinak mohu konstatovat, že dopravní policie zvýšila svou aktivitu a činnost. A to není jen subjektivní pocit. Dokazují to čísla. Zabránila v pokračování v jízdě 67 řidičům, kteří jezdili pod vlivem alkoholu. To je v porovnání s rokem 2010 nárůst o šestnáct případů. Tady můžete namítnout, že se třeba jen zvýšil počet nezodpovědných řidičů, kteří před jízdou pijí alkohol. Ale na druhou stranu právě tyto řidiče přece musel někdo zastavit a zkontrolovat. A to dopravní policie udělala. Byla prostě na silnicích víc vidět. Nesmím zapomenout, že na dopravu dohlíželi i policisté z obvodních oddělení. Ti, jen tak pro doplnění, odebrali řidičské oprávnění ve 46 případech.

Autor: Jaromír Kulhánek

4.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Turnaj se konal v hale TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Koledy budou znít společně na sedmi místech

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy. Akce vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA Česko zpívá koledy právě dospěla ke svému sedmému vrcholu. Za uplynulých šest let se určitě stala tradicí.

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Havlíčkobrodsko - Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem drog. takový byl výsledek silničních kontrol, které prováděli policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě v sobotu 9. prosince.

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT