Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci, aby lidé věděli, že nejsem žádný sexuální násilník

Havlíčkův Brod – Dvaapadesátiletý Zdeněk Dirda pochází ze severních Čech. Na Vysočinu se přijel léčit.

7.2.2012
SDÍLEJ:

Zdeněk Dirda se od září loňského roku léčí v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně. Sexuologickou léčbu mu nařídil Krajský soud v Ústí nad Labem. Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Od 22. září loňského roku je pacientem Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Za sexuální delikt, kterého se dopustil, mu Krajský soud v Ústí nad Labem uložil osmnáctiměsíční sexuální léčbu. Zahájil ji v Teplicích, pokračoval v Kuřimi.

Teď jste v Havlíčkově Brodě. Proč?
Zhodnotil jsem si funkčnost těch oddělení, kde jsem dříve byl, přístup lékařů a sester a odpověděl si na otázku, jestli léčba v těchto zařízeních plní ve vztahu k mé osobě svůj účel. Odpověď zněla, že ne, proto jsem tady.

Co jste provedl?
Zneužil jsem tehdy čtrnáctiletého chlapce. Nejsem ale žádný sexuální agresor. Vše se odehrálo bez nějaké sexuální agrese nebo agresivních sexuálních praktik. Do toho chlapce jsem se prostě zamiloval. Náš vztah byl oboustranný. Byl jsem jeho fotbalovým trenérem. Ten hoch naším vztahem neutrpěl žádnou psychickou újmu. Dnes mu už je sedmnáct let, má dívku.

Šlo o váš jediný sexuální prohřešek?
Ano.

Kdy jste poznal, že jste homosexuálně orientován?
Vyrůstal jsem v dětském domově. Už v devíti letech jsem si uvědomil, že se mi líbí víc kluci, než holky.

Máte v tuto chvíli partnera?
Ano. Stabilního. Je mu devatenáct let. V současné době se léčí v Horních Beřkovicích na Litoměřicku.

Berete nějaké speciální léky?
Ne. Mám individuální terapii, skupinovou, pracovní. Studuji sexuologii. Nekouřím, nepiji alkohol.

Čím vlastně jste?
Pracoval jsem převážně s mládeží. Absolvoval jsem několik trenérských kurzů, působil jsem hlavně v FC Roma Děčín. Mám dvouletou pedagogickou nástavbu Střední pedagogické školy v Litoměřicích a šest semestrů žurnalistiky v Hradci Králové. Teď mě velice mrzí, že jsem vysokoškolská studia nedokončil. V Děčíně jsem byl i externím sportovním redaktorem v tamních soukromých novinách Princip. V učilišti v ústeckém Krásném Březně jsem také pracoval jako mistr odborného výcviku.

Co plánujete, až z Havlíčkova Brodu odejdete?
Uvažoval jsem o tom a chtěl bych se věnovat romské problematice. Líbila by se mi práce kurátora. Už teď nosím v hlavě řadu projektů. Rád bych se také vrátil k fotbalu. K trénování. Mám trenérskou dvojku.

Vy můžete i nadále pracovat s mládeží?
Ano. Nemám soudní zákaz výkonu svého povolání.

Čtenáři by měli vědět, že jste redakci Havlíčkobrodského deníku vyhledal sám. Co vás k tomu vedlo?
Těch důvodů je víc. Za prvé jsem chtěl dát veřejně a jasně najevo, že z hloubi svého srdce odsuzuji pedofila Nováka za to, co tady před lety udělal nešťastnému Jakubovi Šimánkovi. Dále jsem pobouřen tím, jak televize Nova informovala o případu pacienta havlíčkobrodské psychiatrie Jana Buriana. Odvysílaným pořadem dala najevo, že chyba nebyla v tom pacientovi, ale ve společnosti. Tím, že ho neléčila a tak podobně. A s tím já nemohu souhlasit. A pak jsem napsal pár řádků o tom, jak vnímám svůj současný pobyt tady v Havlíčkově Brodě.

Nechceme, aby nás společnost zatracovala…

Mnozí naši občané ani nevědí, nebo neznají, jak vlastně vypadá taková léčba sexuologických pacientů. Nemusíme totiž vůbec chodit daleko, že?
V Havlíčkově Brodě také máme specializované sexuologické oddělení, které je velmi dobře vedeno lékařským týmem. Ano, někteří naši občané si myslí, že v něm pouze ležíme a chodíme na procházky. To by se ale moc spletli. Na tomto oddělení existuje pevný komplexní program a další spektrum aktivit.

Za sebe mohu plně konstatovat, že je to tady hodně náročné a domů se dostanou pouze ti pacienti, kteří si plní své povinnosti velmi dobře. To a jakým způsobem probíhá samotné hodnocení, tak to hodnotí specializovaný tým a nikomu nedá nic zadarmo.

Ano, pobyt je pro některé pacienty dlouhodobý, ale to pouze v případě, že pacient spáchal těžký sexuální trestný čin. My tady jinak na sexuologickém oddělení máme velmi dobré zázemí pro výkon léčby a můžeme se kdykoliv obrátit na lékaře i ostatní personál. Veřejnost by už měla konečně pochopit, že nás tady nevyléčí, ale naučí nás žít s danou sexuální orientací. Je to tady někdy těžké, ale když má člověk pevnou vůli a chce, tak to dokáže – být platným ve společnosti. Ano, když je spáchán sexuální trestný čin na dětech, tak to naše matička společnost obratem a tvrdě dá najevo. Ale zapomíná, že se člověk může už narodit s danou sexuální orientací a neumí s ní žít. Proto je mu nabídnuta a vlastně i navržena sexuální léčba se vším všudy.

Tady v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě na sexuologickém oddělení skutečně můžeme očekávat stabilní podporu a pomoc od lékařského týmu, a to je pro nás pacienty hodně cenné. I pro náš další život. Je ale potřebné si uvědomit, že samotná léčba je dlouhodobý proces a každý pacient si vytváří svůj pohled na společenskou pozici i vlastní sexuální orientaci.

Autor: Jaromír Kulhánek

7.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení