Letošní senátní volby se kvapem blíží a své kandidáty ve volebním obvodu 44, který zahrnuje Chrudimsko a jihovýchodní část Havlíčkobrodska, už zná většina velkých politických stran. Ty sázejí hlavně na osobnosti, které mají k regionu blízký vztah. Boj o senátorské křeslo se rozhoří už na podzim.

Svého kandidáta v nedávných dnech potvrdila například Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Stal se jím čtyřiačtyřicetiletý radní Kraje Vysočina a bývalý starosta Chotěboře Tomáš Škaryd. Ten při nominační konferenci porazil okresní předsedkyni strany na Chrudimsku Ludmilu Navrátilovou o šest hlasů.

„Věřím, že v podzimních volbách uspěji a konečně bude senátor z regionu,“ prohlásil těsně po konferenci Škaryd. Tomu by prý u voličů měla pomoci hlavně výborná znalost prostředí a dlouholeté kontakty s lidmi napříč politickým spektrem.

Naopak občanští demokraté tentokráte vsadili na starostku Hlinska Magdu Křivanovou. Byly tak ukončeny spekulace o možné kandidatuře bývalé nejvyšší představitelky Havlíčkova Brodu Jany Fischerové. „Já se chci věnovat hlavně práci v poslanecké sněmovně,“ konstatovala Fischerová.

Definitivně jasno prozatím nemají komunisté. Nejvážnějším kandidátem se však podle všeho zdá zastupitel Havlíčkova Brodu Milan Plodík. Jeho nominace však ještě musí v nejbližších týdnech projít vnitrostranickým procesem.

Jméno neodtajnili
Podobná situace panuje i u TOP09. Její představitelé však prozatím jméno svého uchazeče o senátorský post neodtajnili.
„Jméno už jsme vybrali, ale musíme jej ještě definitivně schválit. Jasno by tak mělo být zřejmě na počátku března. Prozradím však, že jde o celorepublikově známé jméno s vazbou na Havlíčkobrodsko,“ poodkryl částečně tuto neznámou Martin Sedlák z TOP09.

Věci veřejné (VV) případný výběr svého kandidáta teprve zvažují. „Krajská rada o tom ještě rozhodne v první polovině března. Buď nominujeme našeho člena, nebo možná podpoříme někoho koaličních stran,“ uvedl za stranu stručně Libor Sojka.

Obvod 44 prozatím v Senátu za KDU – ČSL zastupoval známý Petr Pithart. Ten však už do horní komory parlamentu kandidovat nehodlá. „Přeci jen je to na dlouhou dobu a rád bych se věnoval hlavně svému původnímu povolání. Jsem učitel a moje politická dráha byla spíše taková odbočka,“ podotkl dnes již jednasedmdesátiletý politik. Jeho místo tak v kandidátce lidovců zcela jistě zaujme starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Nesmírně zajímavá zpráva také dorazila z Jamného na Jihlavsku, kde se o víkendu uskutečnila přeregistrační krajská konference Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) Vysočina, které se účastnili také delegáti z Havlíčkobrodska.
Pokud prý bude úspěšná podpisová akce, při které je třeba nasbírat padesát tisíc podpisů, čestný předseda strany Miloš Zeman by se v dalších volbách ucházel o prezidentský post.