Mediální hysterie kolem přemrštěných exekutorských odměn se dost výrazně míjí s jádrem problému, říká havlíčkobrodský exekutor, Stanislav Molák, který navrhuje, aby exekutorům byla přesně vymezena působnost a jejich činnost dozoroval příslušný okresní soud.

Ministerstvo spravedlnosti přichází se změnou legislativy. Jde o tři novinky. První se týká výše odměny pro exekutora, které mají klesnout asi o třetinu…
Tak, jak to pan ministr v navrhované exekuční vyhlášce uvádí, je to asi rozumné. Chci však upozornit, že veškerá mediální hysterie kolem přemrštěných odměn se poměrně dost výrazně míjí s jádrem problému, kterými jsou odměny advokátní, nikoliv exekutorské. U vymáhání bagatelních pohledávek tvoří více než polovinu nákladů právě nároky advokáta. Proto se také poměrně výrazně mění nejen úhradová vyhláška exekutorská, ale i advokátní.

Postihnou vás změny, které navrhuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil? Může mít vaše kancelář například finanční potíže?
Samozřejmě, že nás to postihne. I v našem portfoliu tvoří drobné pohledávky výraznou většinu. Ono by také bylo třeba, aby někdo stejně rázně udělal i druhý krok, totiž zasadil se o takovou úpravu, která by zavedením povinných záloh na exekuční náklady omezila podávání exekučních návrhů i v předem evidentně beznadějných případech. Takových případů mám dnes asi 35 procent a nesmírně prodražují exekuce jako celek, protože nejméně třetinu práce vlastně děláme zbytečně a prakticky zadarmo. Když se nic nevymůže, nemá samozřejmě ani exekutorský úřad žádnou odměnu.

Považujete přesto návrh ministra Pospíšila za správný?
Více odstupňovat odměnu advokáta či exekutora, s tím principielně nemám problém. Samozřejmě v konkrétních číslech bych já asi volil jinak a i jinak bych nastavil parametry.

Vyřeší vyhláška problém s některými exekutorskými kancelářemi, které jsou terčem stížností? Ministr spravedlnosti činnost některých exekutorů veřejně kritizuje. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová použila dokonce výraz: „jsou utržení ze řetězu“.
To snad ani ne. Ostatně nedomnívám se, že tyto výroky jsou střízlivým hodnocením situace. Problém excesů v exekucích je hlubší, ale existuje na něj elegantní a efektivní řešení. Územní působnost exekutora omezená v rámci okresu či kraje. Omezená územní působnost by vyřešila přemrštěné náklady, stejně jako příliš razantní postupy, problematické doručování, nadbytečné několikanásobné výkony i pošramocenou prestiž tohoto povolání.

Znamenalo by to větší kontrolu?
Exekutor úzce spolupracující s konkrétním okresním soudem by tímto soudem byl také daleko účinněji dozorován. O takové úpravě však zřejmě politici nechtějí příliš slyšet, ačkoliv řada exekutorů a většina obecných soudů po ní již několik let volá, neboť připravovaná novela exekučního řádu, ležící nyní v parlamentu, tento směr řešení zcela opomíjí.