Podle informací Deníku by kupní smlouva měla být podepsána co nevidět.

Miroslav Jinek, který je v současné době jediným potenciálním kupcem, podniká v restaurační činnosti a provozuje síť heren po celé České republice. „Vlastním třicítku provozoven,“ upřesnil v rozhovoru pro Deník.

Jeho společnost sídlí podle obchodního rejstříku v Praze, ovšem doma se Jinek cítí být na Vysočině. Rodák z Nového Města na Moravě trvale žije ve Vysoké.

V Havlíčkově Brodě působí jedenáctým rokem. Patří mu restaurace a herna těsně sousedící s kulturním domem. A právě to vidí jako velké plus pro svůj podnikatelský záměr.

Kultura nezanikne

„Město má zbytečné obavy, že přijde o svoji kulturu. Společenské aktivity jsem vždy podporoval a podporovat budu,“ říká Jinek.

Ten své tvrzení dokládá například tím, že při různých příležitostech, jako jsou Knižní veletrh, výstava Zahrada nebo Bramborářské dny, pronajímá pořadatelům parkoviště před restaurací a zajišťuje občerstvení. „Kromě cateringu máme zkušenosti také s pořádáním doprovodného programu například na plesech,“ dodává.

Fakt, že obyvatelé Brodu a širokého okolí o své společenské vyžití nepřijdou, by měl být ošetřen i smluvně. „Zachování kultury je zakotveno v kupní smlouvě, která je již připravena a zbývá ji jen podepsat,“ sdělil jednatel KD Ostrov Vladimír Stejskal.

Otázkou zůstává cena, za kterou má být velký sál prodán. „Je to obchodní tajemství,“ uvedl už před časem Stejskal. Částku nezná ani radnice, která je menšinovým vlastníkem KD Ostrov. Na posledním zastupitelstvu se hovořilo o šestnácti milionech.

Prodej hlavní budovy s velkým sálem je podle Stejskala jediný způsob, jak získat peníze na mnohamilionovou rekonstrukci kina, do něhož už roky zatéká.

Úprav se má dočkat i velký sál. Alespoň to tvrdí potenciální majitel. „Nějaké nápady na vylepšení už mám,“ předeslal Miroslav Jinek. „Investoval jsem do modernizace kuchyně v restauraci a je v mém zájmu, aby celý komplex prosperoval,“ říká podnikatel.

V pátek odpoledne Jinek absolvoval také neformální schůzku se starostou Havlíčkova Brodu Janem Teclem. Radnice totiž v poslední době nijak nezastírala, že by sál ráda získala do svého vlastnictví.

Podniknou kroky proti prodeji?

„Šlo o neoficiální setkání. Potvrdil mi, že je v současné době jediným zájemcem a smlouvu zřejmě v brzké době podepíše. Zároveň mě pan Jinek ubezpečil, že chce kulturu ve městě nejen zachovat, ale její nabídku také rozšířit. Navíc se prý chystá i modernizovat stávající budovu,“ konstatoval Tecl.
Podle něj ale není zcela vyloučeno, že by město mohlo nějak případný prodej ještě v budoucnosti napadnout.

„O naší páteční schůzce budu samozřejmě informovat městské zastupitelstvo. To teprve rozhodne o tom, zda budeme případně proti prodeji podnikat nějaké kroky,“ dodal starosta Havlíčkova Brodu.

Jakub Janáček, Iveta Danko