Na všech pěti zdejších základních školách totiž probíhal zápis do prvních tříd.

K němu se podle zákony měly dostavit všechny děti, které do konce srpna letošního roku dovrší věk šesti let. „K zápisu ale mohli přijít i vyspělé děti, které dosáhnou šesti let v období od září letošního roku do června 2013. Podmínkou přijetí dítěte, kterému bude šest let do konce roku 2012, je doporučující vyjádření poradenského zařízení. Předškolák, jemuž bude šest let do konce června 2013, potřebuje také vyjádření lékaře,“ vysvětlila tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Míst je dostatek

Podle školského zákona mají ředitelé škol povinnost přednostně přijmout děti, jejichž trvalý pobyt se nachází v příslušném obvodu.

„Určující vyhláškou však není dotčeno právo vybrat si školu jinou. Důvodem nepřijetí dítěte do vybrané školy ale může být obsazení nejvyššího počtu volných míst v otvíraných prvních třídách. Ale kapacita brodských škol je stoprocentně dostatečná,“ dodala Doležalová.

A na co se museli budoucí školáci před zápisem připravit? Nebylo toho úplně málo. „Děti by měly umět geometrické tvary, barvy, počítat aspoň do pěti, aby znaly pohádku podle obrázku, rozdíl mezi dvěma obrázky, aby poznaly, že na jedné chaloupce chybí dveře, na třešničce že chybí lupínek, měly by umět složit jednoduchou skládačku, měly by znát své jméno, kolik je jim let a jak se jmenují rodiče. Někdy se stává, že rodiče straší děti zápisem, ale to je úplně zbytečné. Nemá cenu děti stresovat, do školy by děti měly jít rády, my se jim snažíme to tady udělat veselé a příjemné,“ řekla učitelka Ilona Wicheová z havlíčkobrodské základní školy Nuselská.

Páteční zápis zanechal ve většině dětí pozitivní dojem. „Do školy se těším,“ řekla pětiletá Terezka Řezníková z městské části Herlify. Do školní lavice však Terezka zasedne až příští rok, její rodiče si zřejmě podají žádost o odklad.

Podle původních předpokladů mělo k zápisům v Brodě dorazit zhruba dvě stě čtyřicet dětí ve všech základních školách. Na přesné výsledky si ještě budeme muset počkat.

Jakub Janáček, Petr Stránský