Pivovarský potok opět zahrozil a záplavy z minulých let se mohly opakovat. Paradoxně za to nemohly dešťové srážky, jak je zvykem, ale mrazivé počasí.

„V místech, kde Pivovarský potok ústí do řeky se vytvořil ledový špunt a hrozilo, že se voda stoupne a potok se vylije do města,“ informoval v pátek starosta Petr Vaněk.

Na místo tedy musela nastoupit těžká technika, aby led rozbila a volný průtok vody do řeky byl zajištěn. „V současné době důkaldně sledujeme předpověď počasí. Pivovarský potok je kritické místo. Místní už vědí, co dokáže a je logické, že mají obavy,“ dodal starosta Vaněk.

Ten dění na vodním toku monitoroval i o víkendu. Tuhé mrazy, které v posledních dnech udeřily na Vysočinu, nepřinesly ani zlepšení, ale ani zhoršení situace. „Je to stále stejné. Snažíme se vše monitorovat, ale je těžké předpovídat, co přinese třeba avizované oteplení, které by k nám mělo v brzké době dorazit,“ dodal Vaněk.

Opakované záplavy

Problém města Ledeč nad Sázavou se jmenuje velká voda. Povodeň. To je slovo, které zní v Ledči nad Sázavou výhružněji než jinde. Městem jich za posledních pár let prošlo hned několik a každá za sebou zanechala spoušť. Jedním z důvodů je i to, že koryto Sázavy je zaneseno usazeninami, ale nikdo nemá peníze na jeho vyčištění. Protipovodňová opatření ve městě mnoho nezmůžou a většinou jimi chtějí firmy jen na Ledči vylákat peníze. Voda si z řeky na nábřeží cestu vždycky najde, když ne jinudy, tak odpadním systémem.

Nejohroženější lokality leží V Ledči právě v těsném sousedství řeky Sázavy. „Samozřejmě, že máme obavy,když jsou tak hrozné mrazy, být ještě vytopený by byla tragedie,“ říkají obyvatelé okolních domů.

Nebezpečím je extrémní oteplení

Podle hasičského záchranného sboru v Ledči nad Sázavou je už Pivovarský potok zprůtočněn. Pokud nedojde k nějakému extrémnímu oteplení, kdy by začal praskat led a kry by průtok znovu ucpaly, nemělo by žádné nebezpečí hrozit. Ledečští hasiči kritické místo ale průběžně monitorují.
Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petry Musilové byl případ s ucpaným ústím potoka v Ledči nad Sázavou jediný za poslední dobu.

„Hasiči zasahovali většinou jen u dopravních nehod, požárů a popraskaného potrubí nebo v případě, kdy se pod někým prolomil led,“ doplnila Musilová. Jak upřesnila, není povinností hasičského záchranného sboru monitorovat vodní toky a rybníky, které jsou v současné době zamrzlé, protože tyto mají svého správce, který je za jejich stav zodpovědný.

V případě extrémně rychlého oteplení by z důvodu praskání ledu a vytváření ker by mohlo k lokálním záplavám někde skutečně dojít. Oteplení a prudké tání může podle odborníků způsobit skutečně působit problémy. Jejich rozsah přitom ovlivní to, jak hodně bude pršet a jak se budou v řekách hromadit kusy ledu. Nejdramatičtější situaci lze očekávat na horách.