Způsobila to havárie na nízkotlakovém vodovodním potrubí v Lánecké ulici. „V pondělí o půl osmé ráno nahlásil řidič bagru, že v Lánecké ulici teče voda,“ potvrdil včera vedoucí světelského střediska brodské společnosti Vodovody a kanalizace Zbyšek Fučík.

Hlášení poruch toho dne měli více, a závada se zpočátku nejevila jako závažný problém. To bylo podle Fučíka důvodem, proč se k opravě potrubí v Lánecké dostali zaměstnanci vodovodů až ve tři hodiny odpoledne. To už ale zjistili, že situace je mnohem vážnější.

„Vlivem kolísání teplot a tím i pohybu podzemních vrstev se poškodilo potrubí hlavního přivaděče pitné vody, jednalo se o prasklý litinový díl na odbočce v hydrantu. Museli jsme proto ve tři hodiny odpoledne uzavřít celé nízkotlakové potrubí v Lánecké, takže dvě třetiny města byly bez vody,“ potvrdil Fučík.

Informovali zástupce města

Tou dobou informoval vedoucí světelského střediska také místní samosprávu. „Vedoucí světelského střediska Vodovodů a kanalizací mi volal kolem třetí hodiny odpoledne a  informoval mě o havárii,“ potvrdila včera místostarostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Oprava se však vodohospodářům protáhla. „Bohužel jsme neměli náhradní litinový díl skladem, a tak jsme museli čekat do půl desáté večer, než nám ho dodavatel přivezl. Chlapi na tom pracovali celou noc, takže o půl jedné ráno byl přívod vody obnoven,“ dodal Fučík.
Výpadku vody byli ušetřeni pouze obyvatelé z lokality Bradlo a částečně i Panuškovy ulice. Výpadek vody nepostihl ještě také ženskou věznici.

Pracovníci Vodovodů a kanalizací se v poslední době často potýkají s většími či menšími haváriemi na vodovodních zařízeních. Havárie v Lánecké ulici je však co do rozsahu výjimečná.

Jak již dříve pro Deník uvedl vedoucí provozu v Havlíčkově Brodě, František Vašíček, nejčastěji vyjíždějí opraváři k zamrzlým či mrazem poškozeným vodoměrům, které vlastníci nemovitostí řádně nezabezpečili proti mrazům.

„Nejčastěji mají lidé vodoměr ve sklepě, který ale nezabezpečí proti mrazu, a pak jim mráz vodoměr roztrhá. Náklady na opravu však musí platit vlastníci,“ upozornil Vašíček.

Předpověď počasí naštěstí slibuje zlepšení. Podle meteorologů má Česká republika ty nejhorší mrazy už za sebou, a pro nadcházející dny slibují „rosničky“ teploty už jen několik málo stupňů pod bodem mrazu. Od pátku by se nejvyšší denní teploty měly přehoupnout dokonce nad nulu.

reportéři Deníku a Jiří Víšek