Policisté a záchranáři vyjížděli k desítkám dopravních nehod. K té nejzávažnější došlo zhruba v půl jedné odpoledne, a to mezi 96. a 98. kilometrem dálnice D1 ve směru na Brno na brodsko-humpoleckém pomezí. Srazilo se tam zhruba pět desítek vozidel a doprava tam stála po dobu tří hodin. Krátce po 15. hodině policie uvolnila alespoň jeden jízdní pruh.


„Mezi havarovanými vozidly byl i autobus Student Agency, firma poslala pro cestující náhradní vůz. K vážnějším zraněním tam ale nedošlo. Hasiči rozdávali lidem deky a poskytli jim i teplý čaj,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„Při hromadné nehodě bylo zraněno pět lidí. Jeden byl ošetřen na místě, zbývající čtyři odvezly sanitky do jihlavské nemocnice. Jejich zranění byla lehkého až středně těžkého charakteru,“ uvedl jeden ze záchranářů.

Chvíle plné napětí ale zažívali i motoristé na silnici I/38 mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Dopravu v lokalitě na Skřivánku zastavily na dlouhé hodiny uvízlé kamiony.

„Problémových míst bylo na Havlíčkobrodsku víc,“ konstatoval dispečer krajské Správy a údržby silnic Petr Paštyka a vyjmenoval Habersko, Českobělsko, Chotěbořsko a Ždírecko. „Veškerá technika byla od půlnoci venku. Silný vítr v kombinaci s hustým sněžením ale zavíraly jednu komunikaci za druhou,“ pokračoval Paštyka.

„Silničáři neměli šanci situaci zvládnout,“ konstatoval řidič Vladimír Jech, který ve středu dopoledne jel z Golčova Jeníkova do Havlíčkova Brodu. „Nebylo nic vidět, vítr a sníh vytvořily neproniknutelnou bílou tmu. Všechno navíc zkomplikoval kamion, který částečně vyjel ze silnice a návěsem zablokoval jeden jízdní pruh. Policie musela zastavit a odklánět dopravu jinam. Čekal jsem tam dlouhé minuty,“ popsal dění Jech.

Starosti ale měli i řidiči u Jitkova, zcela nesjízdné tam bylo klesání ve směru na Oudoleň. Projet ale například nemohli ani z Přibyslavi na Havlíčkovu Borovou. Identický stav panoval také na silnicích mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem.

Sníh zastavil i Lucii Bílou

Problémy se sněhem měla například i zpěvačka Lucie Bílá, která mířila do Jihlavy na plánovaný koncert. Zůstala viset za Havlíčkovým Brodem.

Milan Dygrýn ze společnosti Icom Transport Deníku sdělil, že prakticky všechny odpolední spoje, který tento dopravce vypravil, do svého cíle nedojely. „V silách našich řidičů to prostě nebylo. Spojů, které do cíle skutečně a včas dojely, bylo jen minimum,“ konstatoval Dygrýn. Řidiči a s nimi i cestující tak museli v autobusech čekat na zprovoznění úseků silnic, po kterých jeli.

Sníh ale zpomaloval i vlaky. Za všechny uveďme odpolední spoj z Havlíčkova Brodu do Jihlavy.

Se záplavami sněhu bojovaly ve středu i technické služby v Chotěboři. „Sněžilo velmi hustě, veškerou techniku jsme měli v terénu, a to včetně všech pracovníků, kteří sníh vyhrnovali a uklízeli ručně,“ informoval jednatel společnosti Teles, Miloš Uchytil. Ten si postěžoval, že právě dělníků na ruční vyhrnování sněhu je málo, ale ne proto, že by neměli o práci zájem. „Když fungoval institut veřejných prací, bylo to mnohem lepší,“ prohlásil Uchytil.

reportéři Deníku