Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova Husova sboru ve svých útrobách hostila i operu

Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ – Funkcionalismus se jako nový architektonický sloh započal uplatňovat ve dvacátých létech minulého století nejen v hlavních sídlech Československa, ale také v menších městech naší vlasti.

17.2.2012
SDÍLEJ:

Budova Husova sboru.Foto: Ivo Havlík

A tehdejší Německý Brod byl příkladem města, které se dočkalo realizace hned několika funkcionalistických staveb.

To jsme ostatně v našem seriálu o památkách Havlíčkobrodska zjistili již minulý týden, kdy jsme si představili Librovu budovu dnešní Komerční banky z roku 1931.

Ještě starší stavbou funkcionalistického typu však je církevní objekt Husova sboru postavený v roce 1927 mezi ulicemi Kobzinové a Dobrovského.

Funkcionalistické budovy bývají strohé, zbavené okázalosti a zdobného, strojeného detailu. V žádném případě nemohou být označovány jako neumělecké, spíše naopak. Husův sbor v Havlíčkově Brodě je možno určitě označit jako stavbu povedenou, velmi dobře zapadající do prostoru a sousedství okolních staveb klášterního areálu, či národní kulturní památky Štáflovy chalupy.

Původní místo pro stavbu však nebylo určeno v místě takzvaného Horního předměstí. Stavba měla být zahájena u potoka Žabinec, ale složitá situace způsobená vylitím vod tohoto toku vedla investora – Církev československou – ke změně lokality. Došlo k urychlenému jednání o výkupu starého domu s číslem popisným čtrnáct i s přilehlou parcelou u Dobrovského ulice a k připravování projektové dokumentace.

Projekt velmi rychle zpracoval místní stavitel František Liška. A ten ji pojal svým způsobem novátorsky. Funkcionalistické prvky moderní stavby byly poměrně okázalé a jistě se v konzervativním Brodě setkávaly s rozpaky. Strohost a střídmost exteriéru i interiéru však ideálně vyhovovala potřebám Náboženské obce Církve československé. Velmi zajímavý je bezesporu fakt, že nakonec stavbu oproti logickému očekávání, nerealizovala v roce 1927 firma stavitele Lišky, která jí prakticky celou navrhla, ale naopak její velký konkurent – firma Josefa Šupicha. Prokop Šupich (syn Josefa) v roce 1927 projekt výstavby nakonec drobně pozměnil, což je vidět třeba na detailech půdorysu i hlavního průčelí a stavbu následně úspěšně dokončil.

Přednášky i opera

Budova má obdélný půdorys s věžovou odstupňovanou zvonicí. V podélném směru je objekt osazen ve svahu, což umožňuje ze severu přímý vstup do modlitebny a naopak z jihu rovnou do velkého sálu, známého jako kolumbárium (prostoru pro ukládání uren). To však bylo zřízeno až v roce 1940, do té doby byl sál využíván pro přednášky či koncerty. Ve třicátých letech se zde hrávala i opera.

V předsíni kolumbária se nachází cenný obraz Krista od havlíčkobrodského malíře Jana Jůzla. Stavba Husova sboru je příkladem kvalitní moderní architektury, která svým provedením a originální koncepcí přesahuje regionální význam. Právem je registrována jako nemovitá památka. Příště: dvě „Binkovy“ vily v Krucemburku.

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení