I takové byly dozvuky „bílé“ hektické středy na Havlíčkobrodsku.

Některé vozy s denním tiskem uvízly ve čtvrtek nad ránem v kolonách kamionů u Golčova Jeníkova, problémy hlásila i Česká pošta.

Příkladem za všechny může být třeba poštovní úřad v Havlíčkově Borové, do kterého včas nedorazila auta s dopisy a dalšími tiskovinami.
„Situaci panující na Brodsku nelze charakterizovat jako kolaps, ale je pravda, že kalamitní stav jsme zaznamenali především na malých poštách. Daleko horší to ale bylo na sousedním Žďársku,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

„Zpožďovalo se doručování zásilek. Do některých míst se prostě nedostala naše auta, která pro pošty zásilky přivážejí z třídicích uzlů. Určitě však nedojde k většímu než jednodennímu prodlení. Zákazníkům se omlouváme,“ dodal mluvčí.

Dobrou zprávou podle Mravinace je, že nikde nebyla ohrožena výplata důchodů. „Pravidelné omezené příděly hotovosti pro jednotlivé pošty totiž předběhly mizerné počasí,“ vysvětlil Mravinac.

Mezi lidmi, kteří se ve středu večer nedostali kvůli sněhovému běsnění domů, byla i pětice pracovnic Domova důchodců Ždírec, který dočasně sídlí v Havlíčkově Brodě.

„Tři z nich se po skončení směny rozhodly domů vůbec neodjíždět. Dvě další to zkusily, a po čase se s nepořízenou vrátily zpět,“ konstatovala ředitelka domova Martina Matějková a dodala, že všech pět žen nocovalo v domově. „Včera ráno mi volaly dvě pracovnice, které měly nastoupit do práce, že se do Havlíčkova Brodu nedostanou. Vzaly si tedy dovolenou a zůstaly doma. Zastoupily je ženy, které v domově zůstaly přes noc,“ pokračovala Matějková a podotkla, že takovou situaci ve své dosavadní praxi ještě nezažila. A aby toho nebylo málo, další zaměstnanec domova zůstal „viset“ v koloně při středeční služební cestě i při svém večerním návratu domů.

Hejtman Jiří Běhounek vyhlásil ve čtvrtek v poledne kalamitní stav na celém území kraje. Situace na silnicích brodského okresu, na rozdíl od Žďárska, Třebíčska a Jihlavska, se včera začala uklidňovat. Svědčí o tom i ojedinělý ranní výjezd hasičů. „Hasiči se podíleli, a to před osmou hodinou, na uvolnění silnice u Chotěboře, kterou blokovaly kamiony,“ sdělila mluvčí hasičů, Petra Musilová.

Přesto se řidiči s problémy na silnicích setkávali. Komplikovaná situace panovala například v Údavách na Ždírecku, v lokalitě Krátké Vsi a zejména pak na několika úsecích silnice I/38, která Havlíčkobrodsko protíná severojižním směrem.

Ojedinělé pozdní příchody

Někteří cestující, stejně jako ve středu, marně čekali na svůj autobus. Patřila mezi ně i Erika Nováková z Měšťanského pivovaru v Havlíčkově Brodě. „Na dálkový spoj, který má z Chotěboře odjíždět v 6.45, jsem čekala skoro hodinu. Pak jsem to vzdala a šla prochladlá domů. Zaměstnavatel mě naštěstí pochopil, už jsem fakt neměla sílu jít na další autobus,“ posteskla si Nováková.

Ojedinělé pozdní příchody lidí do práce zaznamenala včera i Nemocnice Havlíčkův Brod. Potvrdila to mluvčí nemocnice, Petra Černo.
„Skutečně šlo pouze o jednotlivce, jejich zdržení se pohybovalo od patnácti do maximálně třiceti minut,“ uvedla Černo. Ta dodala, že plynulý chod jednotlivých oddělení nemocnice tato skutečnost nikterak neovlivnila.

Drobné potíže při zásobování malých venkovských prodejen včera, v souvislosti s předcházejícím nočním sněžením a větrem, připustil i Vladimír Stehno, předseda havlíčkobrodské Jednoty. „Ve výjimečných a ojedinělých případech k tomu došlo. Prodlevy ale nebyly zásadního charakteru. Máme totiž dobrý vozový park. Nevím ani o žádných pozdních příchodech našich zaměstnanců do práce,“ uvedl Stehno.