Potvrdila se i varování meteorologů, ti upozorňovali na tvorbu ledovky a také na namrzání sněhových a místy i smíšených srážek na silnicích.
Na vlastní kůži se o tom přesvědčili například krátce po sedmé hodině řidiči v Rouštanech nedaleko Pohledu. Stačil jeden kamion, který tam díky ledu pod vrstvou mokrého a chemicky ošetřeného sněhu zůstal viset v mírném stoupání. Za ním se v několika minutách vytvořila, a to ze směru od Havlíčkova Brodu, zhruba kilometrová kolona, která se rozjela až po několika desítkách minut.

Obdobné potíže hlásili řidiči i z dalších, a to především výše položených míst okresu. Například z Ledečska, Jeníkovska a Haberska.

Brodská dopravní policie vyjížděla ráno k nehodě dvou nákladních automobilů, ke které došlo na výjezdu ze Ždírce nad Doubravou ve směru na Hlinsko. Havarované vozy tam zablokovaly na dobu několika hodin jeden jízdní pruh.

V průběhu dopoledne se už ale situace na silnicích havlíčkobrodského regionu uklidňovala. „Směrem na Jihlavu jsem z Havlíčkova Brodu vyrazila krátce před desátou hodinou. Projela jsem bez jediného problému, silnice byla uklizená, mokrá, místy se zbytky rozbředlého sněhu, nikde žádný stojící kamion,“ popsala situaci na komunikaci, která v minulých dnech patřila k těm nejproblémovějším na celé Vysočině, Zuzana Choutková, profesionální řidička zásilkové služby TNT Express.

Tank na Vysočině zůstává v záloze

Hejtman Kraje Vysočina, Jiří Běhounek, úderem pátečního poledne odvolal kalamitní stav s tím, že do páteční patnácté hodiny silničáři zprovozní všechny komunikace patřící do krajské páteřní silniční sítě. Přesto speciální technika, která na Vysočinu dorazila, mezi ní i vyprošťovací tank, zůstává v záloze a v pohotovosti.

„Tři vyprošťovací Tatry byly včera nasazeny na silnici I/38 z Jihlavy na Znojmo, dále ve stoupání v Dlouhé Brtnici, na úsek v okolí Štoků a také do prudkého stoupání u Želetavy. Pomáhaly tam stojícím kamionům,“ uvedla mluvčí krajského úřadu, Jitka Svatošová.